Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na kolejny wykład z cyklu Muzealna Akademia 67+/-. W środę 14 lutego o godz. 17.00 pisarka i dziennikarka Bogna Wernichowska opowie o znaczącym krakowskim rodzie Potockich, którego członkowie przez wiele dekad imponowali i inspirowali, aktywnie wspierając przedsięwzięcia kulturalne i społeczne. Wstęp wolny.

MHK zaprasza seniorów na opowieść o rodzie Potockich
Fot. mhk.pl

Wykład odbędzie się w sali audytoryjnej Kupferhaus (Pałac Krzysztofory). To część cyklu: Krakowskie rody, który odbywa się w ramach Muzeomanii: Muzealna Akademia 67 +/-. Akademia to propozycja dla osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzone są przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranych zagadnieniach.

Tematem przewodnim jesienno-zimowej edycji programu są przemiany cywilizacyjne w Krakowie w 2. połowie XIX i na początku XX wieku. Przedmiot naszych rozważań ma na celu zilustrowanie przełomowych wydarzeń, które w dużym stopniu nie tylko wpłynęły na jakość i komfort życia ówczesnych mieszkańców Krakowa, ale też w wydatny sposób ukształtowały naszą współczesność.

Potoccy przez 115 lat uchodzili za najbardziej znaczącą rodzinę w Krakowie. Mężczyźni z trzech pokoleń Potockich herbu srebrna Pilawa – Artur, Adam i Andrzej – zajmowali się polityką, ich żony – Zofia z Branickich, Katarzyna z Branickich i Krystyna z Tyszkiewiczów gorliwie oddawały się działaniom filantropijnym, a także pracy na rzecz dostępu do oświaty i kultury dla szerokich kręgów mieszkańców Galicji. Potoccy imponowali, ale i inspirowali, wskazywali jakie przedsięwzięcia warto wspierać – łożyli znaczne kwoty na odbudowę zabytków, szkoły, uniwersytet. Inicjowali społeczne akcje znajdujące oddźwięk wśród mieszkańców Krakowa.