Krakowska jesień to niezwykle bogaty w kulturalne wydarzenia czas! Ten weekend jest tego najlepszym dowodem. Po remoncie swoje progi otwiera Klub Studio i zaprasza na koncerty, m.in. zespołów Raz Dwa Trzy oraz IRA. Magicznie będzie w TAURON Arenie za sprawą Harry’ego Pottera, a do tańca w ICE Kraków zachęci nas muzyka Beatlesów. Nie samą jednak muzyką żyje człowiek – wystawę poświęconą Fridzie Kahlo obejrzycie w ZPAF-ie, a na zaangażowane społecznie filmy zaprasza Kino Paradox. Zaplanujcie swój weekend z naszym kulturalnym rozkładem jazdy!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend
Fot. materiały prasowe / Teatr Ludowy

Na ten moment bywalcy krakowskich koncertów czekali rok – Klub Studio znów otwiera swoje drzwi i zaprasza na koncerty! Repertuar na pierwszy weekend po powrocie jest imponujący. Zaczynamy od dzisiejszego występu grupy Hunter, czyli legendy polskiej sceny heavy metalu. W Krakowie będą promować nową płytę studyjną zatytułowaną "NieWolnOść", której premiera odbyła w zeszłym roku. Początek o godz. 19.00. Jutro, w sobotę, o godz. 20.00 brzmienia będą o wiele łagodniejsze – piosenki Wojciecha Młynarskiego zagra zespół Raz Dwa Trzy. Utwory upamiętnią niedawno zmarłego mistrza słowa, a także będą okazją uczczenia 10. rocznicy wydania płyty „Raz Dwa Trzy – Młynarski”. Jubileuszowo będzie też w niedzielę – swoje 30-lecie na scenie będzie świętować IRA. Artur Gadowski i spółka z pewnością zagrają więc najbardziej znane utwory z repertuaru, m.in. „Ona jest ze snu”, „Nadzieja” czy „Ikar”. Weterani muzyczni wystąpią o godz. 19.00. Klub Studio zaprasza!

Ta noc będzie pełna magii – w TAURON Arenie w sobotę o godz. 19.00 obejrzymy na wielkim ekranie drugą część filmowych przygód najsłynniejszego czarodzieja, czyli „Harry Potter i komnata tajemnic” i na żywo posłuchamy ścieżki dźwiękowej autorstwa Johna Williamsa! W całości muzykę wykona niezastąpiona na takie okazje Sinfonietta Cracovia. Druga część przygód Harry’ego Pottera to kolejny rok wyjątkowych, ale także niebezpiecznych przygód, które zapowiada krwawy napis na ścianie. Ocalenie Hogwartu będzie wymagało od Harry’ego, Rona i Hermiony odwagi oraz wykorzystania wszystkich magicznych zdolności. Urzekająca i niesamowita muzyka Johna Williamsa zdobyła nagrodę Grammy i stała się współczesnym klasykiem muzyki filmowej. Muzyka obrazuje piękne i trzymające w napięciu momenty magicznej przygody Harry’ego Pottera. Dla mugoli wstęp wzbroniony!

„Help”, „All you need is love”, „She loves me” – te, i wiele innych przebojów The Beatles usłyszymy w niedzielny wieczór w ICE Kraków podczas pierwszego w Polsce koncertu „The Beatles symfonicznie”! Utwory słynnej czwórki z Liverpoolu usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Na scenie zobaczymy także zespół The Postman – „Polscy Beatlesi”, którego założycielem i liderem jest Gracjan Machnicki, wielbiciel oraz wielki fan Beatlesów i muzyki z tamtego okresu. W tym roku przypada 50. rocznica wydania legendarnej płyty „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”. Czy jest lepszy sposób, aby uczcić ten piękny jubileusz? Coś czujemy, że w niedzielę o godz. 16.30 Centrum Kongresowe będzie najgłośniejszym miejscem w Krakowie!

Na spektakl „Tato" zaprasza w najbliższy weekend Teatr Bagatela. Sztuka w oryginalny sposób inscenizuje dramat skomplikowanych relacji ojcowsko-synowskich. Świetny komentarz do akcji stanowi muzyka, wykonywana na żywo przez aktorów. A na scenie m.in. Adam Szarek, Wojciech Leonowicz i Przemysław Branny. Spektakl już zdobył liczne nagrody na festiwalach teatralnych, teraz czas nagrodzić go gromkimi brawami z widowni! Zobaczycie go na ul. Sarego 7 w piątek i sobotę o 19.15, a w niedzielę o godz. 17.00.

Ze sprawdzonym repertuarem powraca Teatr KTO! Dzisiaj o godz. 19.00 zobaczycie tam monodram kabaretowy pt. „Kredyt zaufania". Iza Kała wciela się w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu. W ciągu godzinnego kursu prowadząca trenerka pomoże pozbyć się lęków, uwolni emocje i wesprze w rozdmuchaniu nadziei. Wystarczy dać jej tylko… kredyt zaufania! My Was do tego gorąco zachęcamy!

Teatr Ludowy również w weekend nie próżnuje i zaprasza na swoje spektakle! Dziś i jutro o godz. 19.00 zobaczycie klasyk Moliera, czyli spektakl „Tartuffe, albo Szalbierz". To słynny „Świętoszek" w nowej interpretacji. Tartuffe, mistrz manipulacji, bigot-artysta w bogatym i zadufanym w sobie Orgonie znalazł wdzięczny obiekt swoich zabiegów. Kiedyś musiał żebrać, teraz dzięki swoim talentom jest rezydentem w zamożnym domu swego dobrodzieja z nadziejami na dalsze profity. Wszak na wydaniu jest posażna córka Orgona, a i zaniedbywana żona gospodarza przyciąga jego uwagę… Przygotujcie się na dużo śmiechu i dobrej zabawy! Nie inaczej będzie w niedzielę, również o godz. 19.00, kiedy zobaczycie spektakl „Wszystko o kobietach". To napisana z matematyczną precyzją – oczywiście przez mężczyznę – sztuka o kobietach. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one same przeglądają się w sobie jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki. Polecamy nie tylko kobietom!

Ta niesamowita artystka ma wielu miłośników w naszym kraju. Nic dziwnego, że powstała wystawa „Frida i Diego. Niech żyje życie”, poświęcona właśnie Fridzie Kahlo. Wystawa obejmuje 50 zdjęć autorstwa różnych fotografów i artystów i opowiada historię związku Fridy i Diego, ich wspólnego życia, pełnego rozstań i powrotów. Para spędziła ze sobą prawie dwadzieścia pięć lat – od ślubu w 1929 roku aż do śmierci Fridy w 1954. Autorom fotografii udało się uchwycić niezwykle ważny moment w historii Meksyku i życiu artystyczno-politycznym kraju. Wystawę możemy oglądać w ramach „Roku Fridy”, a zainspirowała ją inna wystawa – „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zainteresowanych kierujemy do ZPAF Gallery na św. Tomasza od najbliższej soboty, aż do 5 listopada.

Najlepszy teatralny festiwal w Polsce, czyli Boska Komedia, rozszerza w tym roku swoją formułę i proponuje też spektakle dla dzieci i młodzieży! W oczekiwaniu na właściwy festiwal, polecamy Wam zatem Małą Boską Komedię! W najbliższą sobotę i niedzielę w Łaźni Nowej będzie można zobaczyć spektakl  „Straszna Piątka” Marii Żynel z Białostockiego Teatru Lalek. Autorzy, wykorzystując potencjał teatru lalkowego, podejmują temat negatywnej funkcji stereotypów i etykiet, które choć pozornie mają porządkować rzeczywistość, sprzyjają budowaniu wrogości i uprzedzeń. Poprzez stworzenie barwnych postaci Szczura, Sępa, Ropuchy czy Pająka, artyści sugestywnie przekonują, że prawdziwe piękno płynie tylko z wewnętrznej siły. Mile widziane dzieci od 5 lat wzwyż! A spektakl w obydwa dni rozpocznie się o godz. 19.00. Ale to nie koniec Małej Boskiej Komedii – kolejne wydarzenia w listopadzie.

Już po raz czwarty w Kinie pod Baranami zasiądą fani Nicka Cave'a i jego muzyki. W sobotę o godz. 21.00 obejrzymy film dokumentalny Andrew Dominika „One More Time with Feeling", który jest przede wszystkim okazją do wysłuchania piosenek z płyty „Skeleton Tree”, szesnastego krążka w dorobku Nicka Cave'a i zespołu The Bad Seeds. W filmie, pomyślanym pierwotnie jako zapis koncertu, reżyser zagłębił się w proces powstawania płyty, dla którego tłem była tragiczna śmierć syna artysty. Rejestracja występu The Bad Seeds przeplata się tutaj z wywiadami i nagraniami reżysera, a Cave towarzyszy jako narrator i autor improwizowanych ruminacji. Wynik tej współpracy, nakręcony w czerni i bieli, ale chwilami także i w kolorze, jest zarazem surowy i delikatny. Poruszające dzieło muzyczno-filmowe – to trzeba zobaczyć!

Od czwartku do niedzieli Kraków odwiedza 15. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Podczas tych kilku dni mamy szansę obejrzeć najlepsze filmy dokumentalne z całego świata na temat praw człowieka, a także spotkać się z ekspertami działającymi na co dzień w tej dziedzinie. Głównym miejscem seansów filmowych jest Kino Paradox na ul. Krupniczej. Szczególnie zapraszamy na blok filmowy pod hasłem „Opowieści podręcznych  prawa kobiet”, w niedzielę od godz. 17.30. Obejrzymy tam kilka ciekawych filmów, choćby: „Trzy rozmowy o życiu” oraz „Licząc dni”, które nawiązują do problematyki praw reprodukcyjnych, ilustrując, jak bezpłodność odbierana jest w różnych środowiskach i kontekstach kulturowych. Z kolei produkcje „Złamanie – więzienie dla kobiet w Hoheneck” oraz „Więzienne siostry”, to poruszające historie kobiet doświadczających uwięzienia w instytucjach totalnych, jakimi są więzienia. Seanse codziennie będą odbywać się do późnych godzin wieczornych. Polecamy – warto także i w kinie zaangażować się społecznie!

Świetne wydarzenie już w niedzielę o godz. 17.00 w Multikinie. Powraca Bolshoi Ballet Live! Na otwarcie sezonu obejrzymy na żywo transmisję z Moskwy klasycznego widowiska baletowego „Korsarz”. To romantyczna historia miłości pirata Konrada i niewolnicy Medory, którą koniecznie chce zdobyć bogaty pasza Seid. Osadzony we wschodniej scenerii balet to prawdziwa uczta dla oka oraz gratka dla wielbicieli XIX-wiecznego grand ballet, z efektownymi scenami zbiorowymi. Rozmach widowiska jest iście carski – w spektaklu bierze udział 120 tancerzy. W głównych partiach zobaczymy młodych solistów baletu Bolszoj, od kilku lat święcących tryumfy na tej scenie: tytułowego korsarza Konrada zatańczy Igor Cwirko, Medorą będzie Jekaterina Krysanowa. Podróż w czasie do XIX wieku i w przestrzeni – do Moskwy. Dobry plan na niedzielę!