Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Jeszcze w tym miesiącu MPK SA w Krakowie podpisze umowę z firmą Solaris Bus&Coach SA na dostawę 38 nowoczesnych autobusów przegubowych z silnikami Euro 6, w ramach leasingu finansowego. Od tego momentu producent będzie miał 7 miesięcy na przygotowanie ich dla Krakowa. Dwa kolejne przetargi, które zostały ogłoszone w październiku dotyczą zamówienia w sumie 108 ekologicznych autobusów, w tym 12 autobusów hybrydowych. Wszystkie trafią do Krakowa w połowie przyszłego roku. W sumie w ciągu najbliższego roku mieszkańcy Krakowa otrzymają 146 nowoczesnych, ekologicznych autobusów.

<a href=Kraków w ciągu najbliższego roku kupi 146 nowoczesnych autobusów"/>
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

78 autobusów zostanie zakupionych, w ramach projektu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, który w 70 proc. jest finansowany ze środków z Unii Europejskiej. W ramach projektu ZIT do Krakowa przyjedzie 56 autobusów 12-metrowych z silnikami Euro 6, 10 autobusów midi o długości ok. 9 m z silnikami Euro 6 oraz 12 autobusów hybrydowych przegubowych o długości 18 m.

Wszystkie pojazdy będą niskopodłogowe, wyposażone w platformy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, klimatyzację, monitoring, automaty biletowe oraz system wewnętrznej i zewnętrznej informacji pasażerskiej.

Nowoczesne pojazdy zastąpią starsze autobusy. Dzięki temu już w 2018 roku tabor MPK SA będzie się składał wyłącznie z autobusów spełniających co najmniej europejską normę Euro 5.

Prowadzone w ostatnich latach intensywne zakupy nowoczesnego taboru są największe w dotychczasowej historii krakowskiego przewoźnika. Po realizacji obecnych zamówień mieszkańcy Krakowa tylko w przeciągu trzech lat 2016-2018 zyskają w sumie 350 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów, co stanowi ponad 60 proc. całego obecnego taboru. Warto także przypomnieć, że w planach MPK SA jest również zakup 161 autobusów elektrycznych, w ramach rządowego programu E-bus.