Który to już raz? Pięćdziesiąty szósty? Wkrótce startuje najstarszy i najbardziej popularny konkurs wiedzy historycznej o naszym mieście – „Czy znasz Kraków?”. I nie może być inaczej: w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości głównym tematem konkursu będzie „Kraków na drodze ku Niepodległej”. Zgłoszenia są przyjmowane do 27 listopada – tego dnia odbędzie się w Pałacu Krzysztofory wykład inauguracyjny Piotra Hapanowicza „Insurekcja kościuszkowska w Krakowie”.

Kraków kopalnią wiedzy – rusza prestiżowy konkurs
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Organizatorzy konkursu, czyli Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, gorąco zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów (licea, technika, szkoły zawodowe) z Krakowa i Małopolski do udziału w tej przygodzie.

Konkurs składa się z trzech etapów. Najpierw odbywają się eliminacje szkolne – powinny zostać przeprowadzone do 27 listopada. Potem, 10 maja 2018 r., eliminacje międzyszkolne o charakterze testowym – każda szkoła może wskazać dowolną liczbę osób. Uczestnicy przygotowują się na podstawie materiałów własnych, podanych w regulaminie obowiązkowych lektur, mogą także uczestniczyć w serii wykładów prowadzonych przez znanych historyków.

Do finału przejdzie 10 uczniów, którzy zdobędą najwięcej punktów. Odbędzie się on 23 maja 2018 r. o godz. 10:00 w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory, i będzie miał charakter imprezy publicznej. Uczestnicy będą odpowiadać na pytania i wykonywać zadania pod okiem jury.

Regulamin konkursu, wykaz lektur oraz daty wykładów można znaleźć na stronie www.cmjordan.krakow.pl. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody rzeczowe. Uczestnicy, którzy uzyskają najlepszy wynik w finale i będą uczniami klasy maturalnej w roku szkolnym 2018/2019, mają prawo wziąć udział w XXIII edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Konkurs organizowany jest od 1961 roku. Patronat nad nim sprawuje Rada Miasta Krakowa. Wśród znanych laureatów są m.in. obecny dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie prof. Jacek Purchla oraz dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.