Inaugurując 73. sezon artystyczny Filharmonia Krakowska przystąpiła do projektu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta-rezydent”. Program ma na celu wsparcie promocyjne oraz prezentację młodych polskich wykonawców, którzy dzięki rezydencjom staną się bardziej rozpoznawalni w życiu muzycznym i zyskają szansę na zintensyfikowanie swojej działalności koncertowej. Artystą-rezydentem Filharmonii Krakowskiej została znakomita skrzypaczka młodego pokolenia, Maria Sławek, która wystąpi jako solistka najbliższych koncertów w piątek ,19 stycznia, o godz. 19.30 i w sobotę, 20 stycznia, o godz. 18.00. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Łukasz Borowicz.

Koncerty Marii Sławek w Filharmonii Krakowskiej
Fot. Natalia Michalec-Szafrańska / materiały prasowe

W programie koncertów utwory Aleksandra Tansmana, Siergieja Prokofiewa i Nikołaja Czeriepnina, kompozytorów, którzy na pewnym etapie skierowali swoje drogi twórcze w stronę Paryża – europejskiego centrum kultury, szczególnie w pierwszej połowie XX wieku.

Tansman – autor prezentowanych dla Krakowskiej publiczności „Czterech tańców na orkiestrę symfoniczną”, przeniósł się do Francji pod koniec 1919 roku i tam rozpoczął swoją międzynarodową karierę muzyczną. Podobnie Prokofiew, który w Paryżu poznał francuskiego skrzypka Roberta Soetensa – pierwszego wykonawcę partii solowej „II Koncertu skrzypcowego g-moll”. W tym właśnie utworze w charakterze solistki usłyszymy Marię Sławek. Nikołaj Czeriepnin na zamówienie Sergiusza Diagilewa, twórcy paryskich Baletów Rosyjskich, skomponował zaś „Narcyza i Echo” w oparciu o „Metamorfozy” Owidiusza. Kompozycją tą zamknięty zostanie program najbliższych koncertów.

Bezpośrednio po piątkowym koncercie w Sali Złotej odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Wariacje” autorstwa Małgorzaty Flis. Artystka, absolwentka Krakowskiej ASP, na co dzień maluje akwarelą, pastelami i farbami olejnymi, tworzy także grafikę projektową oraz ilustracje książkowe, szczególnie do wydawnictw nutowych oraz podręczników muzycznych. Wystawa „Wariacje” jest kolejną w jej twórczości transformacją muzyki na plastyczne znaki, czyli połączeniem dwóch pasji – muzyki i malarstwa, które mają wiele cech wspólnych: rytm, barwę, charakter i nastrój. Ekspozycję prac artystki oglądać będzie można do końca lutego 2018 roku.