W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej grudzień to miesiąc radości, ale i wytężonej pracy. Uczniowie, znani z wielu talentów – muzycznych, wokalnych, manualnych, w tym pasji do ceramiki i wikliniarstwa, co roku wraz z nauczycielami i opiekunami przygotowują kiermasz świąteczny i koncert bożonarodzeniowy.

Kiermasz i koncert – świątecznie w ośrodku na ul. Tynieckiej
Fot. Piotr Stefański

W tym roku odbędą się aż trzy kiermasze, na których będzie można kupić prace uczniów i uczennic ośrodka – świąteczne dekoracje, kolorowe ozdoby, a także okolicznościowe wypieki. W najbliższą niedzielę, czyli 17 grudnia, Fundacja Edukacyjna DIALOG zaprasza na kiermasz w Galerii Bonarka, na terenie sklepu Leroy Merlin (w godz. 10–17), oraz w Kętach (pomoc w organizacji zaoferował tamtejszy burmistrz). Dochód z obydwu imprez zostanie przeznaczony na sfinansowanie dalszych prac przy budowie Alei Złotych Serc – ścieżki sensorycznej dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku, która powstaje na ul. Tynieckiej.

Trzeci kiermasz zostanie zorganizowany przez radę rodziców w ośrodku 18 grudnia i będzie towarzyszył koncertowi kolęd i pastorałek. Na Tynieckiej to już tradycja. Występ przygotowują nauczyciele i uczniowie wszystkich szkół wchodzących w skład ośrodka: szkoły podstawowej, technikum, branżowej szkoły I stopnia, szkoły przysposabiającej do pracy, studium policealnego, liceum dla dorosłych oraz oczywiście – szkoły muzycznej.

– To dla nas niezwykłe wydarzenie muzyczne, ponieważ dedykujemy je przyjaciołom, sponsorom, darczyńcom i emerytowanym pracownikom ośrodka – mówi dyrektor Agnieszka Nawrocka.

Tegoroczny koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Nosi tytuł  „Oto Ja posyłam Anioła przed tobą, aby cię strzegł”. W całości będzie poświęcony aniołom i ich udziałowi w historii zbawienia człowieka. W programie znajdą się utwory dedykowane Duchom Niebieskim, w tym oczywiście kolędy mówiące o towarzyszeniu nowo narodzonemu Wcielonemu Synowi Bożemu. Na scenie zobaczymy i usłyszymy zespół „Gama”, prowadzony i przygotowany przez Małgorzatę Kafarę, chór szkoły muzycznej prowadzony i przygotowany przez Beatę Klimek, chór złożony z nauczycieli oraz nauczycieli emerytowanych, przygotowany również przez Beatę Klimek. Wokalistom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny w składzie: Tomasz Soczek – fortepian, Gabriela Szmigel – skrzypce, Łucja Bogacz-Rajda – wiolonczela, Ryszard Cieśla – klarnet, Damian Kędzia – gitara, instrumenty perkusyjne – Janusz Świerkosz i Mateusz Popis. Aranżacja utworów to dzieło Izabeli Szoty. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Łucja Bogacz-Rajda. Salę udekorowała Jadwiga Szela-Kędzia z wolontariuszami. O odpowiednie nagłośnienie zadba Paweł Kostuj.

Koncert bożonarodzeniowy w ośrodku na ul. Tynieckiej to także wydarzenie międzypokoleniowe – gromadzi ludzi w różnym wieku, od kilkulatków przez uczniów i młodych absolwentów, aż po seniorów, słowem, wszystkich, którzy w jakiś sposób czują się związani z ośrodkiem. Na koncert zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta, Kuratorium Oświaty, konsulatu niemieckiego i amerykańskiego i wiele innych znamienitych osób.

Całej uroczystości towarzyszyć będzie kiermasz ozdób świątecznych wykonanych własnoręcznie przez uczniów wszystkich szkół w ramach lekcji ceramiki, wikliniarstwa, plastyki i techniki, zajęć w internacie. Ten kiermasz organizowany jest z inicjatywy rady rodziców, a dochód przeznaczony zostanie na potrzeby uczniów.

W tym roku w świąteczną atmosferę wprowadziła wszystkich wizyta Świętego Mikołaja w niezwykłym orszaku. Już piąty raz Stowarzyszenie Motocorde z SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, po raz pierwszy ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Nadzieja” oraz klientami i pracownikami Auchan Kraków na al. Pokoju, zorganizowało zbiórkę mikołajkowych prezentów dla dzieci z ośrodka, które napisały lub narysowały list do Mikołaja. Wieczorem 6 grudnia, ku radości wychowanków, do ośrodka wjechali goście na motorach: Super Men, Batman i Piotruś Pan, którzy pomogli dzieciom przygotować prezent dla Świętego Mikołaja, a po chwili sam Święty Mikołaj ze Śnieżynką. Dzieci przekazały mu prezent, a potem same zostały obdarowane. Każde dziecko otrzymało paczkę, w której był podarunek, o jakim marzyło. W sumie było ich 67. Na koniec na jadalnię wjechał tort z płonącymi fontannami ognia.