Nietrzymanie moczu i obniżenie narządów miednicy mniejszej są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw. Według statystyk dotyczą one nawet jednej trzeciej populacji europejskiej, co w polskich realiach stanowi około 13 milionów osób. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, lekarzy, fizjoterapeutów i położnych w dniach od 20 do 21 kwietnia w Krakowie odbędzie się IV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.

IV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego
Fot. materiały prasowe

W większości przypadków nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, a także uszkodzeniem struktur powięziowych podtrzymujących cewkę moczową. Gdy struktury te stracą swoją elastyczność, codzienne czynności, takie jak śmiech, kaszel, podnoszenie przedmiotów czy bieganie, mogą powodować niekontrolowany wyciek moczu. Cześć chorych z kolei cierpi na tzw. parcia naglące polegające na niekontrolowanym skurczu pęcherza moczowego, który w najbardziej nieoczekiwanym momencie może powodować wyciek moczu.

Ze względu na anatomię układu moczowego oraz ze względu na przebyte porody prowadzące do uszkodzeń w obrębie dna miednicy nietrzymanie moczu dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Głównymi przyczynami nietrzymania moczu u kobiet są zmiany, jakie zachodzą w czasie ciąży, narodzin dziecka drogami naturalnymi i menopauzy.

Na te tematy będą rozmawiać specjaliści z Polski i całego świata podczas IV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć specjalna sesja dla pacjentów.

Organizatorzy zapraszają w sobotę, 21 kwietnia, do Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, w godz. od 17 do 18 na spotkania z ekspertami – lekarzami, fizjoterapeutami i położnymi, bezpłatne wykłady na temat prewencji, leczenia i fizjoterapii związanych z nietrzymaniem moczu. Omówione zostaną także możliwości leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego.