Jakie były tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej? O tym będą mogli się przekonać licealiści, którzy wezmą udział w warsztatach teatrologicznych organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Będą one towarzyszyły wystawie „Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann”. Rozpoczną się 8 stycznia.

„Hoffmann. Transformacje”, czyli licealiści na warsztatach
Fot. MHK / materiały prasowe

Uczniowie poznają wybrane role z dorobku aktorki, a następnie porównają je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków.

Warsztaty będą organizowane w poniedziałki o godz. 16:45 w Pałacu Krzysztofory. Udział w nich jest bezpłatny, ale obowiązuje kolejność zgłoszeń w Centrum Obsługi Zwiedzających MHK (tel. 12 426 50 60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Plan warsztatów

  • 8 stycznia - XIX-wieczny podręcznik sztuki aktorskiej
    Budowa podstaw warsztatu aktorskiego z wykorzystaniem ćwiczeń ruchowo-mimicznych zaczerpniętych z XIX-wiecznych podręczników sztuki aktorskiej.
  • 15 stycznia - Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann  
    Zwiedzanie wystawy w kontekście aktorstwa XIX-wiecznego i zmieniających się konwencji gry.
  • 22 stycznia - Teatr – co zostało z tamtych lat?
    Prezentacja teatru krakowskiego tle realiów epoki i analiza śladów dziewiętnastowiecznej instytucji teatru we współczesności.
  • 29 stycznia oraz 5, 12, 19 i 26 lutego -  Współczesne interpretacje i wariacje
    Analiza ról dramatycznych z repertuaru Antoniny Hoffmann w ich współczesnych interpretacjach scenicznych. (Katarzyna w „Poskromieniu złośnicy” Williama Szekspira, Klara w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry, Fedra w „Fedrze” Jean Racine’a, Idalia w „Fantazym” Juliusza Słowackiego, Balladyna w „Balladynie” Juliusza Słowackiego).