Cierpisz na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna? W sobotę 2 grudnia w Krakowie odbędzie się otwarte spotkanie z cyklu Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita. Impreza organizowana przez Towarzystwo „J-elita” będzie okazją do wysłuchania prelekcji lekarzy oraz spotkania z innymi chorymi.

Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita - bezpłatne spotkanie dla chorych w Krakowie
Fot. j-elita.org.pl

- Dni Edukacji to spotkania dla chorych i ich najbliższych, podczas których mają okazję  wysłuchać prelekcji specjalistów i zapytać ich o najnowsze metody leczenia, dostępne terapie i dietę - mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”, a prywatnie mama dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C). - Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi pacjentami i ich rodzinami. Takie spotkania to doskonała okazja do wymiany doświadczeń na temat radzenia sobie z chorobą i związanymi z nią problemami. Tradycyjnie też rozdajemy nasze bezpłatne poradniki.

Wydarzenia w ramach Dni Edukacji o NZJ odbywają się w największych miastach Polski. Towarzystwo „J-elita” tego samego dnia organizuje podobne imprezy w Warszawie i Białymstoku.

Krakowskie spotkanie otworzy dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego prof. Krzysztof Fyderek. Dr hab. n. med. Małgorzata Sładek, gastrolog i pediatra, a zarazem prezes Oddziału Małopolskiego „J-elity” przedstawi działalność stowarzyszenia oraz opowie o nieswoistych zapaleniach jelita (NZJ) i tzw. programach lekowych dla chorych. Lekarz Kamil Kozioł przedstawi powikłania NZJ, Izabela Bernad-Zębala omówi działanie probiotyków, zaś Maciej Łanecki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie omówi formy wsparcia dla osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Na zakończenie spotkania psycholog Magdalena Sękowska  poprowadzi warsztaty dla chorych ich najbliższych: „JA to nie tylko choroba, czyli o poczuciu własnej wartości, które się chorobie nie kłania”.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 2 grudnia o godz. 10.00 w Auli im. Prof. L. Jakubowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Wielickiej 265 w Krakowie. Wstęp wolny.

Nieswoiste zapalenia jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroby autoimmunologiczne objawiające się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami - do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Są nieuleczalne - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne. Częste hospitalizacje niekiedy uniemożliwiają normalną aktywność zawodową lub  - w przypadku dzieci i młodzieży – uczęszczanie do szkoły, a wstydliwe objawy sprawiają, że pacjenci boją się wyjść z domu.  Jak szacują specjaliści, w Polsce może być nawet 100 tys. osób z NZJ, większość z nich to ludzie młodzi. Co czwarte zachorowanie przypada na dziecko.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Organizacja liczy ponad 2 tys. członków i ma oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków.