14 i 15 grudnia w sali miedzianej w Pałacu Krzysztofory odbędzie się VI Klimatyczne Forum Metropolitalne organizowane w ramach projektu ADAPTCITY.

Dyskusja o klimacie w Pałacu Krzysztofory
Fot. materiały prasowe

Projekt realizowany jest przez Unię Metropolii Polskich, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Region Stuttgard, a jego celem jest zredukowanie negatywnych skutków zmian klimatu dla ekosystemu Warszawy i rozpoczęcie działań adaptacyjnych w innych metropoliach w Polsce.

Klimatyczne Fora Metropolitalne organizowane są w miastach metropolitalnych należących do UMP. Każde z forów profilowane jest tematycznie, z uwzględnieniem istotnych problemów adaptacyjnych danego miasta i jego otoczenia, prezentowane jest także doświadczenie Warszawy i Instytutu na Rzecz Ekorozwoju w zakresie opracowywania strategii adaptacji miasta do zmian klimatycznych.

Forum w Krakowie poświęcone jest zagadnieniu zanieczyszczenia powietrza i miejskiej wyspy ciepła. Przedstawione zostaną rozwiązania i dobre praktyki związane z działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza.

W wydarzeniu w Krakowie wezmą udział prezydenci/reprezentanci miast członkowskich Unii Metropolii Polskich, liderzy miejskich zespołów ds. opracowania planów adaptacji do zmian klimatu, przedstawiciele miast, gmin i powiatów ościennych miasta Krakowa oraz naukowcy i eksperci.

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa jest jednostką wpierającą w zakresie merytorycznym i organizacyjnym Klimatyczne Forum Metropolitalne.

Na VI Klimatycznym Forum Metropolitalnym poruszony zostanie temat związany z projektem planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, w skrócie MPA (Miejskie Plany Adaptacji). Przedsięwzięcie jest realizowane na zlecenie Ministerstwa Środowiska przez konsorcjum składające się z: Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego (lider konsorcjum), Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmy konsultingowo-inżynierskiej Arcadis. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetu państwa.

Projekt MPA jest najszerzej zakrojoną strategią adaptacji do zmian klimatu, jaka jest obecnie realizowana w Europie – plany zostaną opracowane dla 44 największych miast Polski. Głównym celem projektu jest ocena wrażliwości i podatności miasta na zmiany klimatu, wskazanie jakie zjawiska klimatyczne zagrażają funkcjonowaniu i przyszłości miasta, oraz zaplanowanie działań adaptacyjnych, które pozwolą na złagodzenie lub uniknięcie tych zagrożeń.

Prace nad projektem MPA rozpoczęły się w styczniu 2017 roku i planowo potrwają do końca 2018 roku.

Kraków jest jednym z największych miast, dla których opracowywana jest strategia adaptacji do zmian klimatu. Specjaliści z Arcadis, którzy opracowują Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla miasta Krakowa, zbadali historyczne dane meteorologiczne z ostatnich 35 lat (1981-2015) ze stacji klimatologicznej Kraków – Obserwatorium, stacji synoptycznej Kraków – Balice i szeregu innych źródeł. Na ich podstawie wskazali zjawiska klimatyczne i ich pochodne, które są największym zagrożeniem dla Krakowa. Wśród nich znajdują się między innymi: deszcze nawalne, które przyczyniają się do powstawania powodzi od strony rzek i powodzi miejskich, silny wiatr i burze, zjawiska termiczne takie jak: fale upałów i fale zimna, okresy bezopadowe z wysoką temperaturą, dużym problemem jest również jakość powietrza.

Zobacz także:

  • Program [PDF]