Kraków stawia na wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych. Jest to istotne, szczególnie teraz, w okresie zimowym, gdy na ulicach szybciej robi się ciemno. Działania jakie realizuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu to m.in. uruchamianie nowych sygnalizacji przy przejściach dla pieszych, fluorescencyjne oznakowanie pionowe, oznakowanie poziome na jezdniach – czerwone pogrubione linie tuż przed zebrą. Szczególną troskę jednostka przywiązuje do bezpieczeństwa najmłodszych, dlatego też pojawiły się skorygowane znaki drogowe na przejściach w pobliżu krakowskich szkół na Starym Mieście.

Bezpieczeństwo pieszych na pierwszym miejscu
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

30 listopada została uruchomiona sygnalizacja dla pieszych na ul. Armii Krajowej (na wysokości budynków biurowych). Zmiana organizacji ruchu w tym punkcie z pewnością zwiększy bezpieczeństwo osób tam się poruszających. Decyzja o powstaniu w omawianym miejscu sygnalizacji oparta była na analizach i obserwacjach prowadzonych przez ZIKIT oraz wpływających wnioskach mieszkańców miasta.

Pod koniec tego tygodnia planowane jest uruchomienie sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic: Kocmyrzowska – Bulwarowa. Pozwoli ona wyeliminować zdarzenia drogowe oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Z uwagi na dużą wypadkowość, ZIKiT wnioskował także o ujęcie w przyszłorocznym budżecie finansowania budowy sygnalizacji świetlnej między innymi na skrzyżowaniu ulic: Jasnogórska – Gaik – Ojcowska; Zakopiańska – Faustyny; al. Solidarności - Bulwarowa; Jasnogórska – Chełmońskiego; Olszyny – Lesista oraz na przejściu dla pieszych na Armii Krajowej (na wysokości hotelu Novotel).

- Konieczne są zintegrowane działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach. Dlatego też staramy się wprowadzać różne rozwiązania: nowe sygnalizacje, nowe oznakowanie poziome oraz pionowe. Wszytko po to, aby pieszy był bezpieczny na drodze. Cieszymy się, że udało się zadbać o jeszcze większe bezpieczeństwo najmłodszych, dzięki skorygowanym, bardziej widocznym znakom, które pojawiły się przy przejściach w bezpośrednim sąsiedztwie szkół – powiedział Andrzej Mikołajewski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Z uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych w listopadzie zostały zamontowane nowe, bardziej widoczne znaki ostrzegawcze przy przejściach dla pieszych, w pobliżu szkół. Dotychczasowe znaki zostały zastąpione dużą zespoloną tablicą ze znakiem D-6 „przejście dla pieszych” oraz „Agatką”, w celu zwrócenia szczególnej uwagi na dzieci. Znak jest fluorescencyjny, dzięki temu dobrze widoczny dla kierowców, co jest szczególnie ważne w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych.

Montaż objął następujące ulice: Dietla – Sebastiana; Piłsudskiego – Retoryka; Straszewskiego – Smoleńsk; Starowiślna – Miodowa; Chmielowskiego – Wietora; Retoryka - Smoleńsk; Krowoderska – Słowiańska; Loretańska – Studencka; Rajska – Karmelicka; Michałowskiego – Kochanowskiego; Grabowskiego – Kochanowskiego (dzielnica I Stare Miasto).

Trwają także prace nad modernizacją sygnalizacji świetlnych w miejscu przecięcia jezdni z torowiskiem tramwajowych (tzw. „przejazdówki”). Wymiana przede wszystkim wpłynie na komfort przejazdu dla tramwajów i kierowców. W trakcie modernizacji duży nacisk zostanie położony na to, aby priorytet w trakcie przejazdów otrzymywał tramwaj. W sumie uaktualnionych zostanie aż 12 takich punktów.