W dniach od 12 do 16 listopada 2017 r. w ramach projektu „Innowacyjne rozwiązania w praktycznej nauce jeździectwa” został zorganizowany wyjazd do Pragi w Czechach.  Jest to projekt Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W wizycie szkoleniowej brali udział dyrektorzy szkół, instruktorzy jazdy konnej, trenerzy oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych w technikum hodowcy koni oraz w zawodzie jeździec.

ZSRCKU w Czernichowie było reprezentowana przez dyrektora Grzegorza Bylicę, nauczycieli przedmiotów zawodowych: Annę Niedziółkę, Karolinę Kwaśnicę oraz Dagmarę Czerw- instruktorkę jazdy konnej.

Program wizyty rozpoczął się od zwiedzania Średniej Szkoły Wyścigów Konnych i Jeździectwa Velka Chuchle w Pradze. Szeroką prezentację szkoły, warunków jej pracy, treningów jeźdźców w wyścigach płaskich oraz wyścigach kłusaków przedstawiła dyrektor szkoły Sonia Fronkova. Prezentacja obejmowała również obserwację prowadzonych zajęć, pokazanie terenu szkoły, stajni, w tym stajni w których utrzymywane są konie do Miejskiej Policji, torów wyścigów konnych. Przez uczniów zostały również zaprezentowane trenażery konne, na których uczniowie mogą doskonalić swój warsztat jeździectwa.  

Kolejnym punktem programu była prezentacja Państwowego Stada Ogierów w miejscowości Pisek. Piękne budynki stajni pochodzą z 1902 roku i należą do narodowego zabytku kulturowego. Zwiedzanie w tym dniu obejmowało również stadninę hodowli koni prowadzoną przez Pana Vaclava Luka. Stadnina chętnie wchodzi w współpracę ze średnimi szkołami, organizuje warsztaty i praktyki.

W środę uczestnicy wizyty studyjnej mogli podziwiać rozciągnięte na powierzchni 45 ha zoo w Pradze, które posiada 630 gatunków zwierząt z całego świata. Zoo jest położone na niewielkich pagórkach, przez co ukazuje piękne widoki na miasto. Głównym punktem zwiedzania był wykład i prezentacja konia Przewalskiego. Czeskie zoo prowadzi dokumentację hodowlaną rasy i w znacznym stopniu przyczyniło się do zachowania i powiększenia pogłowia konia Przewalskiego na świecie.

W ostatnim dniu program szkoleniowy obejmował zwiedzanie stadniny koni w Kladrubach. Jest to najstarsza stadnina koni hodująca konie w typie starokladrubskim białej maści. Budynki stadniny natomiast wpisane są w narodowe zabytki kultury.  

Zwiedzanie kolejnego miejsca jakim były tory wyścigów konnych w Pardubicach kończył program wizyty studyjnej w Pradze. Podczas zwiedzania została omówiona gonitwa Wielka Pardubicka. Jest to najbardziej prestiżowa i najtrudniejsza na świecie gonitwa koni z przeszkodami, rozgrywana corocznie od 1874 roku.

Pomiędzy punktami programu, uczestnicy wyjazdu mogli podziwiać piękną Pragę, jej muzea, ulice, klasztory, kościoły czy wszystkim znany most Karola.

Karolina Kwaśnica
ZSRCKU w Czernichowie