“Gdyby nie książki, które przeczytaliśmy, bylibyśmy gorszymi ludźmi”- słowa laureata literackiej Nagrody Nobla Mario Vargasa Llosy przyświecały tegorocznym obchodom Święta Szkoły.

Dyrektor Karol Papisz w inauguracyjnym przemówieniu zwrócił uwagę na nieustającą gotowość placówki do podejmowania nowych wyzwań. Z każdym rokiem Szkoła ma coraz bardziej międzynarodowy charakter. Zapoczątkowały go międzynarodowe wymiany i przyjęcie młodzieży z zagranicy w szeregi uczniów. Obecnie dzięki wsparciu Powiatu Krakowskiego kształci się w liceum i technikum 61 osób z Ukrainy. Dwoje z nich uzyskało najwyższe wyróżnienia: stypendium Prezesa Rady Ministrów i stypendium Starosty Krakowskiego. Wielu otrzymuje także wsparcie socjalne.  Z kolei w wakacje przez dwa tygodnie 4 nauczycieli kształciło się w ośrodkach uniwersyteckich w Anglii w ramach projektu UE “Edukacja językowa szansą na rozwój szkoły”. Również od września młodzież uczestniczyła w tygodniowym, ministerialnym projekcie Przedsiębiorcy bez granic w Krakowie, odbywała wymianę międzynarodową z Izraelem, a 18 listopada wyjechała do Włoch na miesięczne praktyki w ramach projektu UE “Staże zagraniczne- teoria w praktyce”. Natomiast maturzyści, dzięki Fundacji Prometeusz, doskonalą swe umiejętności matematyczne na tygodniowym obozie naukowym w Krynicy  Górskiej. Wyjątkowy rok dla szkoły naznaczyło szczególnie rozpoczęcie  pilotażowego programu  Ministerstwa Obrony Narodowej, tworzącego certyfikowane piony wojskowe.  Uczniowie skalskich klas mundurowych po szkoleniu poligonowym i złożeniu przysięgi wojskowej, staną się żołnierzami rezerwy RP. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych, otrzymają dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych. W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości oraz wydarzeniami na świecie, dyrektor zwrócił również uwagę na kruchość niepodległości. Do faktu, że nie jest ona nam dana raz na zawsze, odniósł się także przemawiający  wicestarosta Tadeusz Nabagło. Gratulował szkole skoku rozwojowego, jakości kształcenia i sukcesu nauczycieli i uczniów. Burmistrz Tadeusz Durłak podkreślił zaś wyjątkową rolę Szkoły w życiu środowiska lokalnego i zaprosił na Jubileusz 750-lecia lokacji Miasta Skała.

Zgodnie z tradycjami patriotycznymi i mundurowymi Szkoły na uroczystości miały miejsce: pokaz musztry paradnej, akt przekazania sztandaru,  ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar oraz awanse uczniów klas mundurowych.

Uroczystość zwieńczył program artystyczny “Więcej światła!” . Była to etiuda o współczesnym pokoleniu, która zadawała pytania o to, kto lub co nami rządzi. Przestrzegała przed zjawiskiem metaignorancji , definiowanej formułą “nie wiem, że nie wiem”.  Przypominała też, że książki dają świadomość, możliwość rozpoznania i nazwania swojej sytuacji. W ten sposób oddają człowiekowi wolność.

Samorząd uczniowski pożegnał zebranych upominkiem książkowym, przygotowanym w ramach szkolnej akcji bookcrossingowej “Książki są jak motyle- pozwólmy im latać!”, a rozmowy kuluarowe trwały jeszcze przy przygotowanym przez nauczycieli i Radę Rodziców poczęstunku.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicestarosta Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło, wicekonsul Ukrainy Maksym Muzyczko, Marek Piekara- wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Tadeusz Durłak – burmistrz miasta i gminy Skała, Jolanta Penkala- przewodnicząca Rady Miejskiej w Skale, Janina Grela- członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, Leszek Dolny i Piotr Trzcionka- radni Powiatu Krakowskiego.