RUSZYŁA NETIA OFF CAMERA
Uroczystości w Nowej Hucie
2018-04-26
Uroczystości w Nowej Hucie
W kościele Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy w Krakowie odbyła się msza święta w intencji hutników i mieszkańców Nowej Huty z okazji 30. rocznicy strajków kwietniowo-majowych w Kombinacie w 1988 roku. Po mszy św. wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazał działaczom na rzecz przemian demokratycznych w Polsce odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odznaczenia te są wyrazem uznania za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej oraz działalności publicznej i społecznej.

Odznaczenia otrzymali:
Łączy nas biało-czerwona. Program obchodów 2 i 3 maja 2018 r.
2018-04-27
Łączy nas biało-czerwona. Program obchodów 2 i 3 maja 2018 r.
Jak co roku, Polacy dumnie świętować będą rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 r. – jedno z ważniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii naszego kraju, ale również Europy i świata! 2 maja obchodzić zaś będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji wojewoda małopolski Piotr Ćwik serdecznie zaprasza Małopolan do uczestnictwa w uroczystościach organizowanych w Krakowie.

2 maja będziemy bić rekord Polski na najdłuższą flagę państwową. Startujemy o godzinie 12.00 przy Bramie Floriańskiej w Krakowie. Wydarzenie to wojewoda małopolski organizuje wraz z harcerzami ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej.

Kolejne środki finansowe na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych – uroczyste wręczenie drugiej transzy promes w Tarnowie
2018-04-27
Kolejne środki finansowe na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych – uroczyste wręczenie drugiej transzy promes w Tarnowie
Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przyznał jednostkom samorządu terytorialnego województwa małopolskiego kolejne promesy na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Tym razem Małopolska otrzyma ogółem 12 670 000,00 zł. Promesy dla gmin z powiatów tarnowskiego i miechowskiego wręczył dziś w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

- Mam przyjemność przekazać Państwu kolejne promesy na zadania związane z odbudową infrastruktury komunalnej zniszczonej lub uszkodzonej wskutek intensywnych opadów deszczu. Jesteśmy po to, by pomagać w takich sytuacjach. W trudnych chwilach gminy i powiaty zawsze mogą liczyć na wsparcie rządu. Życzę, aby remonty udało się jak najszybciej przeprowadzić, a wyremontowane drogi długo służyły mieszkańcom. Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne są drogi lokalne. Dlatego polski rząd przeznacza już kolejne środki na infrastrukturę komunalną i to właśnie związane z nią inwestycje traktujemy jako jeden z rządowych priorytetów – powiedział wicewojewoda Józef Gawron.

Zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie
2018-04-27
Zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie
W Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie odbyło się uroczyste zakończeniu roku szkolnego 2017/2018 dla klas maturalnych. Uczestniczący w tym wydarzeniu wojewoda małopolski Piotr Ćwik nagrodził najbardziej wyróżniającego się ucznia szkoły.

- Dziękuję całemu gronu pedagogicznemu za pracę dla tych młodych ludzi, młodzieży życzę zaś zdania egzaminów i dostania się na wymarzone kierunki studiów – powiedział wojewoda Ćwik.
Rozdajemy flagi!
2018-04-28
Rozdajemy flagi!
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzimy 2 maja, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz wicewojewoda małopolski Józef Gawron będą rozdawać polskie flagi.

Wojewoda Piotr Ćwik będzie rozdawał flagi w poniedziałek 30 kwietnia 2018 r. około godziny 11.00 na Rynku w Nowym Sączu, natomiast wicewojewoda Józef Gawron – w środę 2 maja 2018 r. w Proszowicach około godziny 8.00 (plac Targowy) oraz w Brzesku około godziny 10.00 ( Rynek).

Flagi będziemy również rozdawać 3 maja 2018 r. na Wzgórzu Wawelskim po mszy świętej około godziny 11.15.

Majówka w strzelnicy!
Order Odrodzenia Polski dla śp. Zbigniewa Wodeckiego
2018-04-25
Order Odrodzenia Polski dla śp. Zbigniewa Wodeckiego
W siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie odbyła się uroczystość przekazania na ręce najbliższej rodziny śp. Zbigniewa Wodeckiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego artyście pośmiertnie. W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenie przekazał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, minister Wojciech Kolarski. W wydarzeniu uczestniczył również wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Śp. Zbigniew Wodecki uhonorowany został pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury oraz za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.
Posiedzenie Wojewódzkiego zespołu interdyscyplinarnego ds. bezpieczeństwa imprez masowych
2018-04-25
Posiedzenie Wojewódzkiego zespołu interdyscyplinarnego ds. bezpieczeństwa imprez masowych
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przewodniczył kolejnemu posiedzeniu Wojewódzkiego zespołu interdyscyplinarnego ds. bezpieczeństwa imprez masowych. Uczestnicy spotkania omówili stan przygotowań do rozgrywek piłkarskich zaplanowanych na najbliższe tygodnie. Szczególna uwaga zespołu skupiona została na analizie rundy finałowej oraz meczów zakwalifikowanych jako imprezy masowe podwyższonego ryzyka.

W posiedzeniu Zespołu udział wzięli przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Urzędu Miasta Krakowa i służb mundurowych, a także organizatorzy imprez masowych.

O paszportach i formalnościach związanych z podróżą
2018-04-25
O paszportach i  formalnościach związanych z podróżą
Weekend majowy i wakacje to okazja do dłuższego wypoczynku, który Małopolanie planują spędzić również poza granicami kraju, co często wiąże się z koniecznością posiadania ważnego paszportu.

O tym, kto powinien ubiegać się o paszport, gdzie się w tej sprawie udać, jaki jest czas oczekiwania oraz o wielu innych kwestiach związanych ze sprawami paszportowymi i wizowymi mówiła w programie TVP3 Kraków „Gość dnia” Lucyna Gajda, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Mieszkanie Plus w stolicy Małopolski. Ruszył konkurs na projekt osiedla „Spacerowa” w Krakowie
2018-04-26
Mieszkanie Plus w stolicy Małopolski. Ruszył konkurs na projekt osiedla „Spacerowa” w Krakowie
Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej modelowego osiedla mieszkaniowego na krakowskich Klinach to główne zadanie, które przed projektantami stawia spółka BGK Nieruchomości. Poza przygotowaniem założenia urbanistycznego, uczestnicy konkursu stworzą także projekt zabudowy dla fragmentu blisko 18-hektarowej działki położonej w rejonie ulic Spacerowej, Komuny Paryskiej, bpa A. Małysiaka.

Na działce znajdującej się w południowej części Krakowa ma powstać około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Będzie to pierwsza inwestycja realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus w stolicy Małopolski. Dlatego celem konkursu jest wyłonienie najlepszych pod względem funkcjonalnym, społecznym, wizualnym, komunikacyjnym i ekonomicznym rozwiązań projektowych. Powstające w oparciu o wyniki konkursu osiedle ma oferować dostęp do infrastruktury społecznej – takiej jak żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, przychodnia lekarska czy punkty handlowo-usługowe. Dodatkowo na jego terenie mają znaleźć się skwery, place zabaw, przedogródki i wspólne przestrzenie, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów sąsiedzkich, integrowaniu lokalnej społeczności i decydują o komforcie zamieszkiwania.
Podsumowanie Miesiąca Autyzmu w Małopolsce
2018-04-26
Podsumowanie Miesiąca Autyzmu w Małopolsce
W siedzibie Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie podsumowujące Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu w Małopolsce. Wydarzenie otworzyła dyrektor Oddziału Małopolskiego PFRON Marta Mordarska. Głos zabrał również wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Dane pokazują, że autyzm jest coraz częściej diagnozowaną chorobą. Jednakże równocześnie polepsza się system wparcia rodzin dzieci z autyzmem, rośnie świadomość ważnej roli wczesnej diagnozy tej choroby oraz działalności terapeutycznej. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w tym zakresie – powiedział wojewoda małopolski.