Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczy
2018-04-29
Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczy
Ochotnicza Straż Pożarna w Goszczy obchodziła jubileusz 95-lecia istnienia. Podczas uroczystości przekazano nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla jednostki. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wojewoda małopolski Piotr Ćwik, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kocmyrzowie-Luborzycy Marek Jamborski oraz prezes OSP w Goszczy Henryk Dutkiewicz.

Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą, po której nastąpiło poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Kluczyki do pojazdu przekazał na ręce strażaków wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wyrażając przy tym nadzieję, że samochód będzie dobrze służył okolicznym mieszkańcom. Wojewoda odczytał również list od premiera Mateusza Morawieckiego.
2 i 3 maja cała Małopolska będzie biało-czerwona!
2018-04-30
2 i 3 maja cała Małopolska będzie biało-czerwona!
Stulecie odzyskania niepodległości oraz majowe święta skłaniają ku refleksji o polskiej historii i polskich symbolach narodowych, które stanowią element jednoczący wszystkich Polaków. Mówił dziś o tym wojewoda małopolski Piotr Ćwik w programie „Gość dnia” w TVP3 Kraków.

Jak zauważył wojewoda, 2 i 3 maja niewątpliwie cała Małopolska będzie biało-czerwona – nie tylko dzięki wydarzeniom przygotowanym przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, ale także dzięki obchodom zorganizowanym w całym województwie. Najważniejszym wymiarem świąt majowych jest bowiem właśnie element zjednoczenia i poczucia wspólnoty.

Szczególnie wyczuwalny i widoczny będzie on podczas bicia rekordu na najdłuższą flagę państwową. Każdy będzie mógł przez chwilę potrzymać tę wielką flagę, którą 2 maja rozwiniemy na Drodze Królewskiej od Bramy Floriańskiej, przez ulicę Grodzką aż do Wzgórza Wawelskiego. Ważne, by podczas tych wydarzeń akcentować to, co nas łączy, a nie to, co nas dzieli. A łączy nas właśnie biało-czerwona. Co istotne, 2 i 3 maja będziemy mogli wspólnie uczestniczyć w wielu radosnych i muzycznych lekcjach patriotyzmu.
Akcja rozdawania flag w Małopolsce
2018-04-30
Akcja rozdawania flag w Małopolsce
Akcja rozdawania flag co roku cieszy się ogromną popularnością. Od kilku lat zgłaszają się po nie tłumy mieszkańców. Tak też było w Nowym Sączu, gdzie flagi rozdawał wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Mogliśmy się przekonać, że pomysł spotyka się z dużym zainteresowaniem nie tylko w Krakowie, ale też w innych małopolskich miastach.

Przypomnijmy, że wicewojewoda małopolski Józef Gawron flagi rozdawać będzie 2.05.2018 na Placu Targowym Proszowicach oraz na Rynku w Brzesku. Flagi będziemy również rozdawać 3 maja 2018 r. na Wzgórzu Wawelskim po mszy świętej około godziny 11.15.

Flagi zostały uszyte przez osadzone w Zakładzie Karnym w Krakowie - Nowej Hucie z materiałów przekazanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Kolejne środki finansowe na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych – uroczyste wręczenie drugiej transzy promes w Nowym Sączu
2018-04-30
Kolejne środki finansowe na zadania związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych – uroczyste wręczenie drugiej transzy promes w Nowym Sączu
Jak już informowaliśmy, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przyznał jednostkom samorządu terytorialnego województwa małopolskiego kolejne promesy na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Z tej kolejnej transzy Małopolska otrzyma ogółem prawie 13 mln złotych. Promesy dla gmin z powiatów limanowskiego, tatrzańskiego i nowosądeckiego oraz dla powiatów nowosądeckiego i nowotarskiego wręczył dziś w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Infrastrukturalny krwiobieg wymaga ciągłych inwestycji. Tylko wtedy będzie dobrze funkcjonował. Jednakowo ważny jest przy tym ten „główny ruszt drogowy”, jak i drogi powiatowe czy gminne. Małopolska ma teraz szczególnie dobry czas dla siebie: na kwestie związane z infrastrukturą polski rząd patrzy systemowo, z uwzględnieniem nie tylko wielkich remontów, ale też tych ważnych z lokalnej perspektywy. Dlatego rządowych środków na drogi gminne i powiatowe będzie jeszcze więcej, bo to właśnie dobry stan dróg lokalnych jest czynnikiem wpływającym na zrównoważony rozwój regionów. Przypomnę, że z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju i Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej samorządy będą mogły otrzymać za pośrednictwem wojewodów dodatkowe 500 mln złotych. Do Małopolski może z tej dodatkowej puli trafić prawie 36 mln złotych! - mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Każdy pracodawca - zgodnie z aktualnym kodeksem pracy - niezależnie od pory roku i specyfikacji zatrudnienia, jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom stały dostęp do wody pitnej. Kupno wody butelkowanej zdaje się być mało opłacalnym i kosztownym sposobem. Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia dystrybutorów wody. Sprawdźmy, czy opłaca się dostarczać wodę swoim pracownikom właśnie w ten sposób.

Dystrybutory wody pitnej to oszczędności

Pierwszą kwestią - która bez wątpienia ma chyba największe znaczenie - są oszczędności. Kupno wody butelkowanej zawsze będzie bardziej kosztowne niż jej zakup w hurtowej ilości. Oszczędności pojawiają się w tym przypadku głównie ze względu na dostawę, ponieważ cena za litr wody źródlanej butelkowanej i tej z dystrybutora będzie zbliżona. Jednak nawet wtedy - właśnie ze względu na regularność dostaw i brak ponoszenia kosztów - woda do firmy z dystrybutora będzie bardziej ekonomiczna (czytaj więcej). Większych oszczędności możemy się spodziewać, jeśli zdecydujemy się na wodę filtrowaną.

Woda do biura powinna być dobrej jakości

Kupowanie najtańszych wód źródlanych z hipermarketu budzi małe wątpliwości co do ich jakości. W przypadku korzystania z dystrybutorów masz gwarancję, że dostarczana do Twojego biura woda nie zaszkodzi Twoim pracownikom. Dbanie o ich dobro i samopoczucie powinno być Twoim priorytetem, gdyż to ono przekłada się bezpośrednio na ich efektywność w pracy. Jeśli dostarczasz swoim podwładnym wodę ze sprawdzonych źródeł, nie musisz się obawiać, że niezbędny do życia i pracy napój spowoduje jakieś szkody na ich zdrowiu, a tym samym również reperkusje finansowe dla Twojej działalności.

Poprawa kondycji i wzrost kreatywności

Ciało człowieka składa się głównie z wody. Odwodnienie na poziomie 2-3% może prowadzić do pogorszenia koncentracji nawet o 20%. Jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy dobrze się czuli, byli pełni energii i kreatywni, to koniecznie zadbaj o ich nawodnienie. Dystrybucja dobrej jakości wody w firmie zmniejszy absencję w Twoim biurze, co obniży koszty prowadzenia działalności.

Trwa nabór do Programu „Razem bezpieczniej” 2018-2020
2018-04-30
Trwa nabór do Programu „Razem bezpieczniej” 2018-2020
„Program ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” został zainicjowany w 2007 roku. Jego głównym celem jest wspieranie działań administracji rządowej na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. W roku 2018 w budżecie państwa na realizację programu zabezpieczono 6 mln zł. Zachęcamy jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe do zgłaszania swoich projektów!

Zgłaszane projekty powinny wpisywać się w następujące cele szczegółowe programu:
1. Bezpieczeństwo w miejscach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa,
2. Bezpieczne przejścia dla pieszych,
3. Przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży,
4. Edukacja dla bezpieczeństwa.

Informacje na temat programu znajdują się na stronie internetowej programu „Razem bezpieczniej”

Informacje o procedurach, wnioskach i instrukcjach na lata 2018-2010

Projekty należy przekazać do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w terminie do 14 maja 2018 r. Do wersji papierowej należy dołączyć wersję elektroniczną. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 80% kosztów całości projektu.
Każde województwo może zgłosić maksymalnie 26 projektów łącznie (ze wszystkich celów szczegółowych).
Zjednoczenie wokół biało-czerwonych barw narodowych
2018-04-30
Zjednoczenie wokół biało-czerwonych barw narodowych
O biało-czerwonej krakowskiej fali, uroczystej defiladzie i radosnym świętowaniu ponad podziałami mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik w audycji Radia Kraków „Rozmowy z Wojewodą Małopolskim” oraz w programie TVP3 Kraków „Bliżej polityki”.

- Święto Flagi 2 maja oraz Święto Konstytucji Trzeciego Maja są to wydarzenia bardzo radosne, które powinny jednoczyć wszystkich Polaków. Wszystkich tych, którzy utożsamiają się ze swoim narodem – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Spędź majówkę w muzeum
Noc Muzeów coraz bliżej