- Małopolska jest jednym z tych regionów, które bardzo wyraźnie odczuło dobre zmiany z ostatnich dwóch lat. Wiele trzeba było nadrobić, w wielu obszarach przyspieszyć... Wystarczy podać przykład małopolskich inwestycji kolejowych, których skala jest teraz tak duża, że niektórzy porównują obecny okres do czasu, gdy kolej powstawała. Niejako zaczynamy na nowo tworzyć sieć kolejową – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu dwóch lat polskiego rządu z perspektywy Małopolski. W briefingu wzięli również udział: komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Stanisław Nowak oraz ppłk SG Stanisław Laciuga - komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

- Na realizację inwestycji kolejowych w Małopolsce przewidzianych jest blisko 8 miliardów złotych, a na projekty Krajowego Programu Kolejowego, które mają służyć aglomeracji krakowskiej – ponad 4 miliardy złotych zł. Ważne, że ten rozwój infrastruktury przebiega w sposób zrównoważony i obejmuje także sieć dróg czy rozbudowę Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach Nasze cele są jasne i będziemy konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Po pierwszej połowie możemy też powiedzieć, że jest 2:0 dla polskich rodzin, które dzięki programowi „Rodzina 500 plus” zyskały stabilizację i bezpieczeństwo - dodał Piotr Ćwik.

Wojewoda mówił również o tym, że aktualnie nastał dobry czas dla Małopolski, czego przejawem jest bardzo niskie bezrobocie – w Małopolsce w październiku wynoszące 5,3% (w Polsce – 6,6%). W Krakowie we wrześniu było jeszcze lepiej, bo stopa bezrobocia wynosiła 3%. Ten wynik jest jeszcze lepszy niż w skali kraju, gdzie wskaźnik bezrobocia wynosi 6,6%. W stolicy naszego regionu bardzo wyraźnie widać, że aktualnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a potencjał krakowskich uczelni jest wielowymiarowo wykorzystywany i ceniony na całym świecie.

Jak mówi wojewoda, cieszy wiele danych, które pokazują także, że nie sprawdziły się prognozy – na przykład te dotyczące spadku liczby etatów nauczycieli. Jest dokładnie odwrotnie – w Małopolsce mamy o 2,6% więcej etatów i pod tym względem zajmujemy drugą pozycję w kraju po województwie mazowieckim.

Wielokrotnie daliśmy też dowody tego, że wsłuchujemy się w głos obywateli i w miarę naszych możliwości staramy się reagować na docierające do nas sygnały. To kwestia zaufania i poczucia odpowiedzialności. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby pozyskać środki na karetkę potrzebną Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie do transportu noworodków – to na wniosek wojewody małopolskiego Piotra Ćwika premier Beata Szydło podpisała zarządzenie przyznające ministrowi zdrowia środki finansowe z ogólnej rezerwy budżetowej (400 tys. złotych) z przeznaczeniem na wnioskowany zakup.

Pod względem uzyskanego wsparcia z rezerwy celowej budżetu państwa jesteśmy na pierwszym miejscu w kraju (ponad 18 milionów). Wojewoda Małopolski występował o wsparcie z tej rezerwy dotyczące budowy i rozbudowy szkół, przedszkoli, żłobków (np. „Rozbudowa i przebudowa Zespołu Szkół w Skawicy”, „Budowa Szkoły Podstawowej w Rąbkowej”, „Budowa przedszkola i żłobka w Zakliczynie”), sprzętu dla szpitali (angiograf dla Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie) czy pomocy w stworzeniu mieszkań dla ludzi, którzy mieszkali w zniszczonym i częściowo spalonym w pożarze budynku (w Wolbromiu). Rozpoczęliśmy też spotkania z samorządami. Okazały się one bardzo potrzebne i wyczekiwane. Powstała płaszczyzna partnerskiego dialogu, której dotychczas bardzo brakowało.

Niewątpliwie w ciągu ostatnich dwóch lat wiele było wydarzeń, gdy oczy nawet całego świata były skierowane na Polskę: Światowe Dni Młodzieży, 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, otwarcie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Cieszyliśmy się, gdy cmentarz w Łużnej decyzją Komisji Europejskiej został wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Przygotowując się do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, będziemy wiele mówić o tak licznych cmentarzach z okresu I wojny światowej, które znajdują się w Małopolsce (w ciągu niespełna trzech lat 1916-1918, w czasie działań wojennych, powstało na obszarze dawnej Galicji Zachodniej, czyli dzisiejszej Małopolski i Podkarpacia 401 cmentarzy wojennych.

-Jaki obraz Małopolski pozostaje po tych dwóch latach? Daliśmy radę z wielkimi wyzwaniami, z którymi żaden inny region wcześniej nie miał do czynienia. Pokazaliśmy, ze Polska jest krajem bezpiecznym i gościnnym, potrafiącym dobrze zorganizować nawet tak wielkie wydarzenia jak Światowe Dni Młodzieży. I codziennie widzimy, że potencjał Małopolski jest traktowany jak kapitał, który trzeba pomnażać. Nie chodzi tylko o inwestycje infrastrukturalne. Najlepszą inwestycją okazały się bowiem polskie rodziny, które mocno odczuły efekty programu „Rodzina 500 plus”. To zresztą było bardzo ważne, by przywrócić rodzinom poczucie podmiotowości – tego, że nie są liczbą w statystykach, ale mają kluczowe znaczenie dla naszego kraju. A z drugiej strony – chodziło o to, by przyjąć ich perspektywę. To dzięki temu widać, jak ważne są żłobki czy dzienne domy dla seniorów albo chodniki, kładki nad drogami, posterunki policji czy szkoły w małych miejscowościach. Te dwa lata to dowód, że brakowało czytelnych drogowskazów. My postawiliśmy na Rozwój, Rodzinę i Bezpieczeństwo. I na patrzenie na problemy każdego regionu z codziennej perspektywy jego mieszkańców. To były i nadal będą nasze cele – podsumował wojewoda Piotr Ćwik.

Sprawozdanie z prac rządu - Małopolska

Sprawozdanie z prac rządu #Dobre2Lata
20171117 2 lata rządu20171117 briefing prasowy dobre2lata 120171117 briefing prasowy dobre2lata 220171117 briefing prasowy dobre2lata 320171117 briefing prasowy dobre2lata 420171117 briefing prasowy dobre2lata 520171117 briefing prasowy dobre2lata 6