Poruszająca wystawa w Muzeum AK o losach żołnierzy w sowieckich łagrach

2 min czytania
Poruszająca wystawa w Muzeum AK o losach żołnierzy w sowieckich łagrach

W Muzeum Armii Krajowej ruszyła wyjątkowa wystawa, która odkrywa mało znane losy polskich żołnierzy skazanych na cierpienie w sowieckich łagrach. To opowieść o bohaterstwie i tragedii, którą warto poznać bliżej.

  • Riazańskie więzienie pamięci historia AK ukryta w Małopolsce
  • Muzeum Armii Krajowej w Krakowie prezentuje świadectwa i portrety bohaterów

Riazańskie więzienie pamięci historia AK ukryta w Małopolsce

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila” zaprasza mieszkańców Krakowa i okolic do odwiedzenia niezwykłej ekspozycji zatytułowanej Riazańczycy. AK w łagrach”. Wystawa przybliża dramatyczne losy około trzech tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej zostali uwięzieni w łagrze NKWD nr 179 w Riazaniu-Diagilewie, oddalonym o 200 km od Moskwy.

To miejsce stało się symbolem sowieckich represji wobec polskiego podziemia niepodległościowego. Wśród więźniów znaleźli się zarówno szeregowi żołnierze, jak i wybitni dowódcy, tacy jak płk Aleksander Krzyżanowski Wilk” czy gen. Ludwik Bittner Halka”. Ekspozycja pozwala spojrzeć na ich codzienność pełną głodu, chorób i ciągłych przesłuchań prowadzonych przez funkcjonariuszy Smiersza.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie prezentuje świadectwa i portrety bohaterów

Wystawa została przygotowana na podstawie unikatowych materiałów przekazanych przez rodzinę Jerzego Polaczka, jednego z więźniów riazanskiego łagru. Zwiedzający mogą zobaczyć autentyczne dokumenty, osobiste przedmioty oraz archiwalne fotografie i rysunki wykonane przez osadzonych. Szczególną uwagę przyciągają realistyczne portrety więźniów autorstwa Mieczysława Skrzypińskiego i Jana Ptaszyńskiego, które powstały właśnie w obozie.

Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum z Biblioteką Jagiellońską oraz Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Marszałek Województwa Łukasz Smółka.

Wystawę można oglądać do 31 maja 2026 roku w siedzibie Muzeum przy ul. Wita Stwosza 12. To nie tylko lekcja historii, ale także hołd dla tych, którzy mimo niewyobrażalnych trudności pozostali wierni Polsce.

Na podstawie: UM Kraków

Autor: krystian