65. rocznica śmierci Mieczysława Kaplickiego, prezydenta Krakowa w latach 19331939

2 min czytania
65. rocznica śmierci Mieczysława Kaplickiego, prezydenta Krakowa w latach 19331939

W dniu 7 sierpnia 2024 roku przypada 65. rocznica śmierci Mieczysława Kaplickiego, postaci, która na stałe wpisała się w historię naszego miasta. Jako lekarz, polityk oraz prezydent Krakowa w latach 19331939, Kaplicki pozostawił po sobie trwały ślad w dziejach lokalnej społeczności.

  • Mieczysław Kaplicki życie i kariera medyczna
  • Prezydentura Kaplickiego reformy i osiągnięcia
  • Ostatnie lata życia i spuścizna Kaplickiego

Mieczysław Kaplicki życie i kariera medyczna

Mieczysław Kaplicki urodził się w 1875 roku w Wietrzychowicach. Po ukończeniu studiów medycznych w Krakowie i Wiedniu, uzyskał doktorat na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1901 roku. Jego kariera lekarza dermatologa rozpoczęła się w Krakowie, gdzie prowadził prywatną praktykę oraz pracował w Ubezpieczalni Społecznej. W czasie I wojny światowej wstąpił do Legionów, co odzwierciedlało jego zaangażowanie w sprawy ojczyzny.

Prezydentura Kaplickiego reformy i osiągnięcia

W 1933 roku, po rezygnacji Władysława Beliny-Prażmowskiego, Mieczysław Kaplicki został wybrany na prezydenta miasta przez Tymczasową Radę Miejską, mimo iż nie był jej członkiem. Jego wybór został potwierdzony w 1934 roku przez nową Radę Miejską. Prezydent Kaplicki w swoim programie postawił na hasło Oszczędność oszczędność i jeszcze raz oszczędność!”, co zaowocowało reorganizacją administracji oraz powstaniem Wydziału Finansowego odpowiedzialnego za budżet. Dzięki przemyślanej polityce finansowej, gmina, na początku lat 30. zadłużona, zdołała w momencie wybuchu II wojny światowej zgromadzić rezerwę budżetową.

Ostatnie lata życia i spuścizna Kaplickiego

Podczas swojej prezydentury Kaplicki zainicjował wiele projektów, które wpłynęły na rozwój Krakowa, w tym utworzenie Oddziału Zabudowy Miasta oraz długoterminowego programu inwestycyjnego na lata 19371944. W 1936 roku zorganizowano pierwsze Dni Krakowa”, co przyczyniło się do ożywienia życia kulturalnego w mieście. Po rezygnacji w 1939 roku z powodu trudnej sytuacji politycznej, Kaplicki objął kierownictwo Jaworznickich Komunalnych Kopalni Węgla. Po wojnie osiedlił się w Walii, gdzie zmarł 7 sierpnia 1959 roku. Jego pamięć jest pielęgnowana w Krakowie, gdzie patronuje jednej z ulic. Kaplicki został odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami, co świadczy o jego zasługach dla kraju.

Autor: krystian