25 wydarzeń w ramach Tygodnia Ekonomii Społecznej z okazji jubileuszu ROPS
Małopolska świętuje 25 lat zaangażowania w ekonomię społeczną z XV Tygodniem Ekonomii Społecznej. Wyjątkowy czas, kiedy studenci i mieszkańcy regionu mają szansę zgłębiać tajniki działań na rzecz wspólnej dobroci przez serię inspirujących wydarzeń.
  1. 25 wydarzeń organizowanych z okazji jubileuszu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.
  2. Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim o percepcji osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie.
  3. Wizyty w miejscach promujących dostępność i społeczną odpowiedzialność, w tym Muzeum Narodowe i Akademia Górniczo-Hutnicza.
  4. Konferencja na temat zielonej transformacji prowadzona przez Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej.

W dniach od 15 do 19 kwietnia nasza małopolska społeczność akademicka stanie przed niepowtarzalną okazją do zanurzenia się w świat ekonomii społecznej. W ramach XV Tygodnia Ekonomii Społecznej, uczelnie wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie (ROPS), obchodzącym swój srebrny jubileusz, otwierają drzwi do miejsc, gdzie na co dzień kształtowane są wartości społeczne i odpowiedzialność za wspólne dobro.

Wyjątkowym punktem programu będzie spotkanie z Przemkiem Kossakowskim, znanym podróżnikiem i działaczem na rzecz osób z niepełnosprawnościami, które odbędzie się 17 kwietnia w auli Uniwersytetu Papieskiego JPII. Podczas wykładu "Down the Road. Postrzeganie osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie", Kossakowski podzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat życia z zespołem Downa oraz innych niepełnosprawności, otwierając przed słuchaczami nowe perspektywy i zwracając uwagę na znaczenie empatii i otwartości.

Wizyty w Muzeum Narodowym oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zilustrują, jak instytucje te wdrażają misję społecznej odpowiedzialności i dążą do stworzenia warunków pełnej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, podkreślając ich priorytetowy charakter dla społeczeństwa.

Na zakończenie, konferencja Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej rzuci światło na zieloną transformację, która staje się coraz ważniejszym elementem zarówno w sferze edukacyjnej, jak i w codziennym życiu społeczeństwa. Jest to szansa, by zgłębić tematykę ekologii i zrównoważonego rozwoju z perspektywy akademickiej i społecznej.

Uczestnictwo w XV Tygodniu Ekonomii Społecznej to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale także szansa na aktywne włączenie się w działania na rzecz budowania lepszego, bardziej inkluzywnego społeczeństwa. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniach i dołączenia do rozmowy o przyszłości ekonomii społecznej w Małopolsce.


Małopolski Urząd Marszałkowski