6 grudnia br. dzięki współpracy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Krakowie z firmą POLREGIO S.A. zorganizowana została atrakcja mikołajkowa dla dzieci. Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych wspólnie z nauczycielami i mundurowymi przejechali pociągiem trasę Kraków-Skawina-Kraków. W czasie podróży mali pasażerowie otrzymali mikołajkowe upominki, a na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Patronat nad wydarzeniem objął starosta krakowski.

W Mikołajki policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zorganizowali niezwykłe wydarzenie, do udziału, w którym zaprosili najmłodszych uczniów szkół wraz z nauczycielami. Były to klasy z kilku krakowskich szkół oraz z terenu powiatu krakowskiego.

Współorganizatorem oraz fundatorem upominków było kierownictwo Małopolskiego Oddziału POLREGIO. Swój udział w atrakcjach tego dnia mieli również: starosta krakowski, burmistrz Skawiny, burmistrz Skały, wójt gminy Wielka Wieś  oraz dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.

6 grudnia br. w godzinach porannych około 180 dzieci z klas od I do IV czekało w przejęciu na przyjazd pociągu, który miał je zabrać w jedyną w swoim rodzaju podróż. Najmłodszym towarzyszyli nauczyciele oraz policjanci z komendy miejskiej i komendy powiatowej w Krakowie. Punktualnie o godz. 9.30 pasażerowie zajęli miejsca i wyruszyli w 40-minutową podróż pełną atrakcji. W drodze funkcjonariusze opowiadali najmłodszym o bezpiecznych zachowaniach podczas zimy i zbliżających się ferii. Policjanci przypomnieli też dzieciom, jak ważne są odblaski, jak bezpiecznie poruszać się ulicami po zmroku, na co uważać podczas zimowych zabaw. Uczniowie mieli również okazję przywitać się z policyjnymi czworonogami oraz ich przewodnikami. Funkcjonariusze opowiedzieli najmłodszym, jak bezpiecznie zachowywać się w obecności czworonoga, jak reagować w przypadku ataku zwierzęcia.

Około godz. 10.15  pociąg dotarł do Skawiny. Tam na dzieci oczekiwali policjanci z ruchu drogowego, którzy zadbali o to, aby mali podróżnicy bezpiecznie przeszli ulicami miasta i dotarli do Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, gdzie czekało ich wiele atrakcji.

Impreza podzielona była na dwa etapy. Wewnątrz budynku uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez kontrterrorystów i mogli z nimi porozmawiać o ich pracy. Kolejną atrakcją był pokaz i nauka pierwszej pomocy, którą przedstawiali policyjni ratownicy medyczni. Z kolei na zewnątrz odbył się pokaz policyjnych psów, a uczniowie zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek. Najmłodsi mieli również okazję odwiedzić policyjne stoisko oraz obejrzeć policyjny sprzęt i radiowozy.  

O godzinie 12.00 mali podróżnicy wyruszyli w drogę powrotną i około godziny 13.00 bezpiecznie dotarli do krakowskiego Dworca Głównego. W drodze powrotnej rozdawano prezenty ufundowane przez POLREGIO S.A. w Krakowie oraz ZLK w Krakowie. Każde z dzieci otrzymało również element odblaskowy przekazany na ten cel przez Urząd Gminy Wielka Wieś oraz Starostwo Powiatowe w Krakowie.

Obecni na wydarzeniu byli burmistrz miasta i gminy Skawina Norbert Rzepisko oraz zastępca wójta gminy Wielka Wieś Karol Tucharz.

Za współudział w wydarzeniu specjalne podziękowania kierujemy do POLREGIO S.A. w Krakowie oraz Zakładu Lini Kolejowych w Krakowie i Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie. Słowa uznania należą się także dla starosty krakowskiego Wojciecha Pałki, burmistrza miasta i gminy Skawina Norberta Rzepisko, burmistrz miasta i gminy Skała Krzysztofa Wójtowicz, wójta gminy Wielka Wieś Krzysztofa Wołosa oraz dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.

Przedsięwzięcie swoim patronatem objął starosta krakowski Wojciech Pałka.