Wakacyjne spotkania policjantów z dziećmi to przede wszystkim szansa na uświadamianie najmłodszych w zakresie zasad bezpieczeństwa. Podczas takich warsztatów dzieci dowiadują się, że wolny czas i towarzysząca mu beztroska nie zwalnia z zachowania ostrożności, nawet podczas wakacji. Tym razem z wiedzy tej mogły skorzystać dzieci w „Siemacha Spot Długa” w Krakowie.

10 lipca br. w Placówce Wsparcia Dziennego  „Siemacha Spot Długa” pojawili się mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Policjantka z Wydziału Prewencji, której towarzyszył przewodnik psa służbowego z Wydziału Sztab Policji wspólnie z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej zorganizowali warsztaty dla dzieci spędzających czas w tym ośrodku.
Podczas zajęć omawiana była tematyka bezpieczeństwa podczas spędzania tegorocznych wakacji. Oprócz zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i higieny zdrowia przedstawianej przez panie ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, dzieci mogły również poznać tematykę bezpieczeństwa podczas spędzania czasu nad wodą w górach, ale także w trakcie przebywania w domu, pod nieobecność opiekunów.
Promując akcję informacyjno – edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjantka opowiadała o najważniejszych zasadach jakie obowiązują w czasie wypoczynku nad akwenami. Przypominała o korzystaniu ze strzeżonych kąpielisk zaznaczając, że zawsze należy to robić pod czujnym okiem opiekunów. Podopieczni placówki poznali też podstawy zasad ruchu drogowego szczególnie te dotyczące pieszych i rowerzystów.
Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość porozmawiani z policyjnym przewodnikiem, który przyjechał na spotkanie ze swoim czworonożnym podopiecznym. Opowiadał nie tylko o swojej pracy i możliwościach specjalnie szkolonych psów, ale również o bezpieczeństwie podczas kontaktu z obcymi czworonogami. Przewodnik wyjaśnił również jak należy zachować się w przypadku ataku agresywnego psa, ucząc dzieci przyjęcia bezpiecznej pozycji tzw. „żółwia”.
Dzieci były zachwycone możliwością pogłaskania psa i zadawania nurtujących ich pytań.