MUW Kraków: Z wizytą w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył dziś wizytę nowemu rektorowi Politechniki Krakowskiej prof. Andrzejowi Szaracie. Spotkanie było też okazją do odwiedzenia Laboratorium Inżynierii Wiatrowej. To tam realizowane są eksperymenty i badania, dzięki którym budowane obiekty i konstrukcje inżynierskie są bezpieczne dla wszystkich użytkowników.
_
Wiatr ma fundamentalne znaczenie przy projektowaniu i budowie konstrukcji, szczególnie tych dużych, przeznaczonych do użytku dla wielu tysięcy osób. Właśnie dlatego tak ważny w tym udział ma Laboratorium Inżynierii Wiatrowej, w którym przeprowadzane są badania modelowe. Politechnika Krakowska nie zwalnia jednak tempa i w ubiegłym roku otworzyła Laboratorium Aerodynamiki jedyne takie w Polsce centrum badające aerodynamikę środowiskową. W nowej placówce prowadzone są m.in. symulacje dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog, w tym wpływ zabudowy miejskiej na przewietrzanie miast. Pokazuje to jak dynamicznie rozwija się krakowskie środowisko naukowo-badawcze. Dziękuje Panu Rektorowi za możliwość odwiedzenia tego miejsca_ mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej powstało w 2001 r. Posiada tunel aerodynamiczny z warstwą przyścienną umożliwiający symulację pola prędkości z uwzględnieniem oddziaływania terenu i zabudowań. Placówka jest jednostką naukowo-dydaktyczną podlegającą pod Instytut Mechaniki Budowli na Wydziale Inżynierii Lądowej.
W Laboratorium Inżynierii Wiatrowej prowadzone są prace eksperymentalne i obliczeniowe na potrzeby zajęć dydaktycznych, badań naukowych, prac zleconych, konsultacji i opinii eksperckich. Prace naukowo-badawcze i komercyjne realizowane są w czterech zasadniczych obszarach tematycznych: Inżynierii Wiatrowej, Inżynierii Śniegowej, Energetyki Wiatrowej oraz Akustyki i Wibroakustyki Stosowanej.
Więcej o zrealizowanych przez Laboratorium pracach: <http://www.windlab.pl/zrealizowane-prace/ >
Autor: krystian