Prowadzą operacje specjalne zarówno w kraju, jak i poza jego granicami w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Zadania realizowane samodzielnie lub we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych mogą mieć znaczenie operacyjne lub strategiczne. Tworzą moduły zadaniowe, w których skład wchodzą wyselekcjonowani, wyszkoleni i wyposażeni żołnierze, przygotowani do działań w warunkach najwyższego ryzyka, zwani komandosami. Wojska Specjalne, bo o nich mowa, obchodzą dziś swoje święto.

Dzisiejsze obchody w Krakowie rozpoczęły się mszą świętą w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych. Po nabożeństwie odbyła się uroczysta zbiórka. Do uczestników wydarzenia list skierował premier Mateusz Morawiecki. List ten odczytał II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

16 lat „specjalsów”
Mija już 16 lat od dnia, gdy Prezydent Rzeczypospolitej śp. Lech Kaczyński podpisał ustawę, na mocy której utworzono rodzaj Sił Zbrojnych RP – Wojska Specjalne. Od tego czasu wiele razy mogliśmy się przekonać, że jesteście zdolni do wykonania szczególnych, najbardziej ryzykownych zadań w kraju i poza jego granicami. Wasze zaangażowanie w operacjach Sojuszu oraz w Siłach Odpowiedzi NATO stanowią bezcenny wkład w stabilizację sytuacji międzynarodowej i pozostają wielkim atutem polskiej polityki zagranicznej. A tego szczególnie dziś, wobec wojny za naszą wschodnią granicą, nie sposób przecenić – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Wojska Specjalne to chluba polskiej armii. Jednostki Agat, Formoza, Grom, Komandosi, Nil, Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych to nasza duma. Nie od dziś wiemy, że tam gdzie działają „specjalsi”, wszystkie cele zostają osiągnięte. Wasz potencjał, żołnierski kunszt, ambicja i perfekcjonizm budują bezpieczeństwo kraju i mocną pozycję Polski wśród sojuszników. Przynosicie Ojczyźnie prestiż i uznanie – dodał szef rządu.

Anonimowi bohaterowie
W dniu Waszego święta, w imieniu własnym i Rady Ministrów, dziękuję więc wszystkim anonimowym bohaterom służby w Waszych szeregach. Dziękuję za to, co robicie na co dzień, realizując misje najwyższego ryzyka i doskonaląc żołnierskie rzemiosło na licznych poligonach i w ośrodkach szkolenia w kraju i za granicą. Dziękuję żołnierzom i pracownikom cywilnym za nadzwyczajną odpowiedzialność, gotowość do poświęceń i absolutne zaangażowanie w służbie Rzeczypospolitej. Wiem, że Was samych cechuje niezwykła skromność. Życzę więc, by ta wymagająca i odpowiedzialna służba dawała poczucie dobrze spełnionego obowiązku i świadomość, że jesteśmy z Was dumni. Niech nigdy nie zabraknie Wam żołnierskiego szczęścia! – zakończył Prezes Rady Ministrów.

***
Wojska Specjalne realizują swoje zadania przy wykorzystaniu specjalistów, sprzętu, technik bojowych, sposobów działania i procedur niebędących w standardowym użyciu innych rodzajów sił zbrojnych. Wojska Specjalne to samodzielne oddziały złożone z żołnierzy wybranych w procesie wielostopniowej selekcji, wyszkolonych w stosowaniu niekonwencjonalnych technik walki, wyposażonych i przygotowanych do działań w niewielkich grupach w środowisku najwyższego ryzyka, w każdych warunkach terenowych i klimatycznych. Z racji wykonywanych zadań żołnierzami Wojsk Specjalnych mogą zostać jedynie osoby charakteryzujące się wyjątkową niezłomnością, hartem ducha oraz ponadprzeciętną odpornością fizyczną i psychiczną.


20230525 NIL wojsko 20230525 NIL wojsko 20230525 NIL wojsko 20230525 NIL wojsko 20230525 NIL wojsko 20230525 NIL wojsko 20230525 NIL wojsko