Mimo licznych ostrzeżeń i akcji profilaktycznych prowadzonych przez policjantów, wciąż dochodzi do oszustw, których ofiarami padają osoby starsze. Mundurowi korzystają z każdej okazji by przekazywać seniorom cenne rady, jak nie dać się oszukać. Tym razem policjanci spotkali się z parafianami Kościoła Miłosierdzia Bożego przy ul. Bandurskiego w Krakowie.

25 września br., podczas spotkania z seniorami po porannym nabożeństwie, w salce katechetycznej na terenie parafii, policjanci omówili metody najczęściej stosowane przez oszustów. Funkcjonariusze przytaczali przykłady oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” bądź „na wypadek”. Tłumaczyli jak przebiega rozmowa z oszustami i jakich podstępów używają przestępcy by brzmieć wiarygodnie i zdobyć zaufanie swojego rozmówcy. W tym miejscu mundurowi informowali uczestników spotkania, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy. Przypominali też, że zawsze należy zweryfikować czy osoba, która przychodzi do domu lub kontaktuje się telefonicznie jest rzeczywiście pracownikiem danej instytucji. Weryfikowanie osoby dzwoniącej powinno jednak nastąpić po rozłączeniu się z poprzednim rozmówcą. W czasie prelekcji poruszono też problem spotkań, na które zapraszane są osoby starsze. Pod pretekstem darmowych badań lub prezentacji produktu, oferowany jest na takich spotkaniach sprzęt, którego cena znacznie przekracza jego wartość rynkową. Seniorzy zmanipulowani przez nieuczciwą firmę płacą więc krocie, za rzeczy niskiej jakości. W czasie spotkania policjanci rozdali ulotki informacyjne, magnesy oraz długopisy z logo policji i numerem 112.

Seniorzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i pytając o rady dotyczące ich bezpieczeństwa.