Deklaracje podatkowe rodzaje i terminy. Poradnik księgowy

3 min czytania
Deklaracje podatkowe  rodzaje i terminy. Poradnik księgowy

Deklaracje podatkowe  rodzaje i terminy. Poradnik księgowy
Rodzajów podatków jest w Polsce bardzo dużo. Jakie są najważniejsze z nich? Które będą dla nas szczególnie ważne, szczególnie w momencie prowadzenia przedsiębiorstwa? O tym dowiedzą się Państwo po przeczytaniu poniższego artykułu.**
**

Podstawowe wytyczne dla właścicieli i firm

Jednym z najważniejszych obowiązków dla przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, jest opłacanie różnego typu podatków. Ich wysokość jest w jakimś stopniu uzależniona od deklaracji, jakie składamy w momencie rejestrowania firmy do urzędu skarbowego. Główną z tego typu ustaleń, jest deklaracja podatkowa związana z podatkiem dochodowym. Sam podatek dochodowy jest ściśle związany z osiągniętymi przez przedsiębiorstwo dochodami, lub, w przypadku ryczałtu, przychodami. Nie zawsze musimy składać tego typu deklarację podatkową do urzędu. Czasami możemy tylko wpłacić określony rachunek na konto właściwego urzędu skarbowego, do którego należy nasza firma.

Kolejnym, ważnym elementem deklaracji podatkowych , jest tzw. zaliczka na podatek dochodowy w trakcie roku. Podczas jego trwania, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do wyliczania i wpłacania określonych zaliczek na podatek dochodowy, do urzędu skarbowego. Różne są metody wyliczania podatku dochodowe, formy opodatkowania można wyliczać według:

  • skali podatkowej
  • ryczałtu ewidencjonowanego
  • karty podatkowej
  • podatku liniowego

Warto w tym momencie pamiętać, że:

  • zaliczkę na podatek dochodowy musimy wpłacić do 20. miesiąca następującego po okresie, za który wyliczana jest zaliczka. Zaliczką może być podatek liniowy, ryczałt lub zasady ogólne. Okresem może być miesiąc lub kwartał.
  • zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 7 dnia miesiąca, który następuje po tym miesiącu, za który jest odprowadzany dany podatek
  • urzędem, który jest właściwy dla składania PIT, to ten urząd w którym zarejestrowane jest mieszkanie podatnika
  • może wystąpić sytuacja, w której podatek dochodowy danego przedsiębiorstwa będzie wynosił 0zł. Wówczas, przedsiębiorca nie musi płacić podatku i wnosić jakiejkolwiek deklaracji podatkowej.
  • wszystkie składki wyliczone w trakcie roku, wykazuje się w deklaracji rocznej

Deklaracja roczna występuje pod koniec każdego roku podatkowego. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek ją złożyć do właściwego urzędu skarbowego, wówczas dochodzi do rozliczenia całego, rocznego okresu. Deklarację roczną składa każdy właściciel firmy, nawet kiedy przez cały rok nie udało mu się osiągnąć jakiegokolwiek przychodu, albo została poniesiona strata, lub dochód przedsiębiorstwa nie przekroczył tzw. kwoty wolnej od podatku. Forma opodatkowania jest ściśle uzależniona od tego, jaki rodzaj formularzy szefowie firm będą zobowiązani złożyć do urzędu skarbowego.

Inne elementy, jakie właściciele firm będą musieli uwzględnić

Co więcej, przedsiębiorcy będą musieli złożyć, do skarbówki:

  • PIT-36 - który obowiązuje przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tych według skali podatkowej
  • PIT-36L - jest obowiązkowy w momencie, gdy opodatkowanie następuje według podatku liniowego
  • PIT-28 - następuje, kiedy jest opodatkowanie ryczałtem
  • PIT-16A - następuje wtedy, kiedy opodatkowanie następuje według karty podatkowej

Kolejne deklaracje podatkowe , jakie muszą złożyć właściciele firm, to te związane z podatkiem VAT. Wyróżniamy:

  • jednolity plik kontrolny JPK_V7M i JPK_V7K
  • transakcje wewnątrzwspólnotowe: VAT-UE, VAT-9M, VAT-8.

Dla osób nie zajmujących się na co dzień księgowością brzmi to jak czarna magia, dlatego czasami warto prowadzenie rachunkowości swojej firmy zlecić specjalistom z krakowskigo biura księgowego RoscoTax. Dokładną ofertę biura i kontakt możecie naleźć pod adresem URL.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf