System ATS a rozbudowane, wieloetapowe rekrutacje: co trzeba wiedzieć?

Zasady związane z rekrutacją i pozyskiwaniem pracowników w firmach stale ewoluują. Spory w tym udział pandemii koronawirusa, kiedy — za sprawą dystansu społecznego — większość naborów musiała przenieść się do internetu. Czy profesjonalne oprogramowanie rekrutacyjne sprawdzi się w pracy dużych firm?

Jak działa nowoczesny system do rekrutacji?

Profesjonalny system do rekrutacji, to rozbudowana usługa webowa, która wspiera nas na każdym etapie pozyskiwania pracowników jak np. system ATS od ElevatoSoftware. Z takich aplikacji korzystają nie tylko duże firmy, ale też działalności wyspecjalizowane w poszukiwaniu kandydatów do pracy dla innych klientów biznesowych.

Elektroniczny system rekrutacji ma wiele zalet. Można tu wskazać na powtarzalność każdego procesu, a także na ogromne możliwości w zakresie jego edytowania i dalszej optymalizacji. Najlepsze narzędzia dostępne na rynku pozwalają dokładnie zaplanować każdy kolejny etap naboru.

Oznacza to, że taka platforma sprawdzi się w każdym segmencie rynku. Nie brakuje osób, które twierdzą, że system do rekrutacji to domena wielkich korporacji, które zatrudniają kilkaset, a nierzadko i kilka tysięcy osób. W dzisiejszych czasach nie do końca jest to zgodne ze stanem faktycznym.

W jakich firmach sprawdzi się oprogramowanie rekrutacyjne?

Uniwersalność ATS doceniają nawet niewielkie, kilkuosobowe działalności gospodarcze, które poszukują na przykład handlowca czy specjalisty. W dużej mierze wynika to z tego, że żyjemy w czasach rynku pracownika.

Oznacza to, że liczba fachowców, którzy nie wymagają przyuczenia na dane stanowisko, nie jest w stanie zaspokoić popytu, jaki panuje na rynku. Firmy rywalizują o specjalistów na wiele różnych sposobów. Można tu wskazać na wysokość zarobków, dodatkowe premie czy świetne ubezpieczenie zdrowotne.

To kolejne wydatki, które musi ponieść nasza działalność gospodarcza. A w erze rosnących danin publicznych, łączna kwota może być już bardzo wysoka. Właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na ucieczkę do przodu i inwestuje w profesjonalny research. Właśnie tu idealnie sprawdza się oprogramowanie do rekrutacji. Dzięki takim narzędziom możemy dotrzeć do wielu świetnych fachowców, o których wcześniej nie wiedzieliśmy nawet, że poszukują pracy lub są gotowi na nowe wyzwania zawodowe.

ATS w wieloetapowych rekrutacjach: czy to dobry wybór?

Coraz więcej firm, które poszukują nowych członków zespołu, stawia na profesjonalną, składającą się z kilku etapów, rekrutację. To niezwykle skuteczny sposób, by upewnić się, że zatrudniamy fachowca, który zna się na swojej pracy, a jego kompetencje pokrywają się z tym, co umieścił w CV.

Przykładem takiego wieloetapowego naboru, gdzie doskonale sprawdzi się profesjonalny system rekrutacyjny, na przykład od ElevatoSoftware, może być sektor IT. Dzięki odpowiednim narzędziom można szybko stworzyć „lejek”, który pozwoli nam wytypować osoby o potencjalnie największych kompetencjach. To ogromna oszczędność czasu dla działu HR w naszej firmie.

Dalszym etapem rekrutacji, którym możemy zarządzać w oprogramowaniu ATS, może być na przykład zadanie testowe, które polega na znalezieniu celowo umieszczonego błędu w aplikacji, z której korzysta nasza firma. Podobne scenariusze można mnożyć.

Dopiero na końcu, gdy będziemy mieli już kilku naprawdę mocnych kandydatów, którzy mają odpowiednie umiejętności, umówimy ich na spotkanie i rozmowę. Tutaj również przyda nam się oprogramowanie rekrutacyjne.

Z poziomu najlepszych aplikacji dostępnych na rynku można zaplanować wysyłkę wiadomości SMS do wybranych osób, na przykład w razie nagłej zmiany terminu spotkania. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by oprogramowanie ATS synchronizowało się na przykład z usługą Office 365 i naszym kalendarzem w pracy.