MUW Kraków: Na Wawelu o tym, że Śląsk to wspólna sprawa

2 min czytania

Dokładnie 100 lat temu, 2 maja 1921 roku, wybuchło III Powstanie Śląskie, które ostatecznie przyniosło Polsce i Ślązakom upragniony rezultat lepiej zagospodarowane tereny Górnego Śląska. W wyjątkowy sposób przypomnieliśmy tamte wydarzenia.

O 20:21 na murze Zamku Królewskiego na Wawelu odbył się multimedialny pokaz filmu z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Film przygotowało Biuro Programu Niepodległa” w ramach ogólnopolskiej kampanii Śląsk wspólna sprawa”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przy współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Animacja prezentuje trudną historię Górnego Śląska z zaznaczeniem kluczowych wydarzeń tego regionu. W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku marcowego plebiscytu w sprawie przynależności państwowej Górnego Śląska, wybuchło III Powstanie Śląskie ostatni, najdłuższy i najkrwawszy ze śląskich zrywów. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29% terenu i 46% ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

- Wawel to wyjątkowo reprezentacyjne i symboliczne dla polskiej historii miejsce stało się dziś przestrzenią do opowiedzenia losów Górnego Śląska i tych trudnych chwil, które rozegrały się tam w 1921 roku. Prezentacja w plenerze odbyła się w wielu miejscach w kraju jednocześnie, m.in. na Górze św. Anny, o którą powstańcy toczyli krwawe boje, we Wrocławiu, Rzeszowie czy Lublinie. Jednym głosem mówimy dziś, że Śląsk to nasza wspólna sprawa podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Animację można zobaczyć na stronie Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, a także na profilu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Źródło informacji historycznych:

https://krakow.ipn.gov.pl/

Autor: krystian