22 października 2020 roku odbyła się 6. edycja Mistrzostw Polski Geotyda opierających się na specjalnie przygotowanej paragrafowej grze terenowej, czyli zadaniu taktycznym polegającym na przejściu nieoznakowanej w terenie trasy i rozwiązaniu zawartej na niej zadań. Wydarzenie organizowali: Fundacja Geotyda wraz z Europejskim Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa, a honorowy patronat nad nim sprawowali: starosta krakowski – Wojciech Pałka, burmistrz Gminy Krzeszowice – Wacław Gregorczyk oraz przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej – o. Paweł Hańczak. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Rozwoju oraz Powiatu Krakowskiego.

Przed startem każdy z zespołów (w tym roku mogły one liczyć 3 lub 4 osoby) otrzymywał kodeks z opisem wszystkich opcji przejścia trasy oraz zadaniami do wykonania. Tylko jedna z tras była prawidłowa, a jej pokonanie możliwe stało się w przypadku udzielania prawidłowych odpowiedzi na pytania dotyczące mijanych obiektów. W tym roku ”pod lupą” znalazły się głównie pozostałości po górnictwie węglowym okolic Krzeszowic i Tenczynka, gdyż tamtędy właśnie wiodła trasa rozgrywki. Start wyznaczono przy klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej, więc najpierw – mijając Źródło św. Elizeusza, Źródło św. Józefa – należało dojść do Tenczynka, gdzie czekało pierwsze pytanie kierujące na szlak dawnego górnictwa… albo – w przypadku złej odpowiedzi – z powrotem do Czernej, gdzie znajdowała się meta. Uczestnicy mieli zatem do pokonania minimalnie ok. 7km, a maksymalnie – ok. 20km. Dłuższa trasa ”zawierała” m.in. kamieniołom Starą Sztolnię oraz kopalnie: Krystynę, Nową Krystynę i Kmitę.

Na starcie zjawiło się 15 zespołów z Małopolski, Śląska i Świętokrzyskiego. Oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych w postaci sprzętu elektronicznego oraz gadżetów ufundowanych przez Gminę Krzeszowice dodatkową motywacją stało się przechodnie trofeum dla przynajmniej 2 zespołów reprezentujących jedną instytucję. I znów do ostatniej chwili ważyły się losy zwycięstwa; dotyczyło to zarówno klasyfikacji ”indywidualnej” jak i ”instytucjonalnej”. Ostatecznie tytuł ”indywidualny” wywalczył zespół reprezentujący Powiatowy Zespół Szkół w Pszczynie – Alicja Chrapkiewicz, Magdalena Szczyrbowska i Joanna Wrzeszcz. Panie zdobyły 29 punktów na 35 możliwych, a do klasyfikacji ”instytucji” – 10. W tym zestawieniu jednak ”Pszczyna” musiała uznać wyższość 2 teamów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Miłocicach, które zdobyły identyczną ilość ”oczek”, lecz czasowo okazały się lepsze o 2 godziny i 1 minutę. W nagrodę do OSP w Miłocicach trafił miecz św. Eliasza, o który będzie się toczyć walka w październiku roku 2021, na którą serdecznie zapraszamy.

Krzysztof Bochenek
Fundacja Geotyda

  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020
  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020
  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020
  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020
  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020 - widok na klasztor w Czernej
  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020
  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020
  • Wręczenie nagród
  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020
  • Mistrzostwa Polski Geotyda 2020