Własna pralnia – super pomysł na biznes

Coraz więcej Polaków zamiast zatrudniać się na etacie woli pracować na swoim. Polscy przedsiębiorcy nie mają jednak lekko – aby odnieść sukces trzeba się czasami nieźle natrudzić. Kluczowym czynnikiem dla powodzenia naszego przedsięwzięcia jest wybór odpowiedniej branży.

Świetnym pomysłem na biznes może być na przykład własna pralnia. Oferta współczesnych zakładów pralniczych może być skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i do firm i instytucji. Z takich usług korzysta obecnie wiele branż: hotelarze, restauratorzy, służba zdrowia czy zakłady przemysłowe. Aby zagwarantować swoim klientom najwyższy poziom świadczonych usług należy wyposażyć pralnię w odpowiednio dobrane sprzęty. Z firmą Kannegiesser, globalną firmą z ugruntowaną pozycją na rynku pralniczym mamy pewność, że postawiliśmy na właściwego partnera.

Nowoczesne maszyny pralnicze to urządzenia zaawansowane technologicznie, ekologiczne i inteligentne. Jednym z najbardziej nowatorskich rozwiązań używanych w pralniach przemysłowych są tunele suszące.

Wyposażenie pralni wodnej – od czego zacząć?

Podstawową i najważniejszą maszyną używaną w profesjonalnych pralniach wodnych jest oczywiście pralnicowirówka. Nie jest to jednak zwykła pralka domowa, lecz nowoczesne urządzenie piorące służące do odświeżania odzieży z zastosowaniem wody i środków czyszczących. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.kannegiesser.pl/maszyny/pralnicowirowki/

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów pralnic przemysłowych: w mniejszych lokalach sprawdzą się wielofunkcyjne pralnico-suszarki, natomiast w większych punktach usługowych bardziej funkcjonalne będą specjalne pralnice tunelowe. Innymi sprzętami, w które powinieneś zainwestować chcąc prowadzić własną pralnię, są suszarki przemysłowe, stoły do prasowania, manekiny formujące, wytwornice pary, składarki i pakowarki odzieży, wieszaki i środki pralnicze. Jeśli twoja pralnia ma od razu działać na skalę przemysłową, niezbędne będą transportery i szatnie automatyczne oraz specjalny program komputerowy do zarządzania pracą zakładu.

Finiszowanie odzieży – na czym polega?

Działanie pralni wodnej nie polega wyłącznie na usuwaniu z ubrań plam i zabrudzeń. Zanim odświeżona odzież trafi na powrót do klienta jest poddawana całemu rozbudowanemu procesowi: od przygotowania i zabezpieczenia materiałów, przez pranie wstępne, pranie zasadnicze, odwirowanie, i suszenie, po prasowanie, składanie i transport do punktu odbioru. W mniejszych punktach usługowych częścią tych zadań zajmują się pracownicy. Natomiast w zakładach funkcjonujących na skalę przemysłową dąży się do maksymalnej automatyzacji poszczególnych czynności. Szczególne znaczenie ma tu finiszowanie odzieży, czyli czynności związane z wykończeniem tkanin po praniu. Największe pralnie przemysłowe korzystają w tym celu ze specjalnych finiszerów – hermetycznych tuneli służących do automatycznego suszenia i wygładzania wypranych materiałów. Jak działają takie urządzenia? Czytaj dalej.

Tunele suszące do pralni (tunnel finishery)

Zaawansowaną technicznie maszyną wykorzystywaną w nowoczesnych punktach pralniczych jest tzw. tunel suszący (ang. tunnel finisher). Tunelfiniszer stanowi duże usprawnienie dla funkcjonowania pralni przemysłowej: to rozwiązanie idealne wszędzie tam, gdzie trzeba szybko osuszyć dużą ilość tekstyliów (możliwości niektórych modeli to aż kilka tysięcy sztuk odzieży na godzinę!). Wprowadzenie tuneli finiszujących to istotna zmiana we współczesnym biznesie pralniczym: dzięki nim pralnia jest w stanie przyjąć większą ilość zleceń w krótszym czasie, co dla właściciela oznacza jeszcze lepsze wyniki finansowe.

Tunelfiniszery nadają się do większości popularnych tkanin – poradzą sobie zarówno z grubymi kombinezonami z bawełny, jak i delikatnymi poliestrowymi koszulkami. Suszenie polega tu na wystawieniu odzieży na nieprzerwany strumień gorącego powietrza uderzający w nią równomiernie z każdej strony. Taki proces pozwala nie tylko dokładnie wysuszyć ubrania, lecz także pozbyć się z nich wszelkich zagnieceń i idealnie wygładzić materiał. Tunele finiszujące służą zatem nie tylko do poprawy wyglądu, lecz również jakości produktu tekstylnego.