UM Kraków: Odsłonięcie rzeźby Anny Kijowskiej w magistracie
We wtorek, 19 listopada na dziedzińcu krakowskiego magistratu została odsłonięta rzeźba Anny Kijowskiej. Uroczystość była kulminacją serii projektów, mających na celu zacieśnianie współpracy i przyjaźni Krakowa i Kijowa. W wydarzeniu wzięła udział oficjalna delegacja Kijowa na czele z wicemerem miasta, Wałentynem Mondryjiwskim, oraz zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Rzeźba przedstawiająca Annę Kijowską ukraińską księżniczkę, córkę Jarosława Mądrego, wychowanicę księżnej Marii Dobroniegi i przyszłą królową Francji została zaprojektowana przez Fedira Bałandina, wykonana przez ukraińskiego artystę Konstantina Skrutyckiego i podarowana społeczności Krakowa przez Społeczną Organizację Чотири Королеви” [Cztery królowe przyp. red.] oraz Kijowską Miejską Administrację Państwową podczas ubiegłorocznych Dni Kijowa w Krakowie”.
Anna Jarosławówna (Anne de Kiev), ur. ok. 1024 r., była młodszą córką kijowskiego księcia Jarosława Mądrego. W 1051 r. została wydana za mąż za króla Francji Henryka I, zostając królową Francji. Pierwszym większym przystankiem Anny w drodze do Francji był Kraków, gdzie zapragnęła ona odwiedzić swoją ciotkę księżnę Marię Dobroniegę (żonę księcia polskiego Kazimierza I Odnowiciela). Planowana na kilka tygodni wizyta Anny Jarosławówny przerodziła się w kilkumiesięczny pobyt w Krakowie. Anna była matką króla Francji Filipa I. W historii Francji zapisała się jako prababka prawie 30 królów. Po roku 1076 informacje o niej praktycznie się urywają.
Kijowski pomnik Anny Jarosławówny został odsłonięty na skwerze przy placu Lwowskim, niedaleko ambasady Francji, w listopadzie 2016 r., w obecności m.in. ambasadora Francji na Ukrainie, dyplomatów i lokalnej społeczności. Wykonana z brązu rzeźba dla Krakowa ma niecały metr wysokości i przedstawia Annę w okresie dzieciństwa. Księżniczka jest ubrana w długą szatę, na głowie na delikatną koronę przypominającą wianek, do serca przytula księgę. Przybyła na dwór francuski z oświeconego Kijowa Anna była jedyną piśmienną osobą we francuskiej rodzinie królewskiej.
Analogiczne rzeźby sprezentowane przez Kijów zostały ustawione w Tuluzie (Francja) i Arlon (Belgia). Tuluza w podzięce za ten prezent wyhodowała specjalny gatunek róży o białych kwiatach, nazwany od imienia królowej Anne de Kyiv. Sadzonki tej róży zostały teraz przekazane do Krakowa dzięki staraniom Zarządu Zieleni Miejskiej ozdobią otoczenie rzeźby na dziedzińcu magistratu.
Przed uroczystym odsłonięciem rzeźby wicemer Kijowa przekazał prezydentowi Krakowa okolicznościowy Medal Kawalera Anny Kijowskiej”.
Autor: krystian