Kraków powiedział nie” zanieczyszczeniu

3 min czytania
Kraków powiedział nie” zanieczyszczeniu

Na początku września 2019 roku wszedł w życie całkowity zakaz palenia węglem oraz drewnem w Krakowie. Władze podjęły decyzję, że zdrowie mieszkańców miasta jest priorytetem, dlatego też byli oni przygotowywani na zmiany w przepisach. Każda osoba posiadająca mieszkanie ze starym piecem, mogła starać się o spore dofinansowanie do wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Nowe przepisy w praktyce

Jak wyglądają nowe przepisy i czego dokładnie zabraniają?

  • Zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie. Za złamanie zakazu grożą kary: mandat do 500 zł, a nawet grzywna do 5000 zł,
  • zakaz palenia w kominkach. W instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego, propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego, a także lekkiego oleju opałowego,
  • zakaz użytkowania posadowionych na stałe ciężkich grilli ogrodowych, np. murowanych, związanych z podłożem na stałe lub ciężkich grilli działających niezmiennie w jednym miejscu,
  • brak możliwości eksploatowania instalacji energetycznych, zainstalowanych w szklarniach, z wyjątkiem instalacji objętych obowiązkiem zgłoszenia lub pozwolenia na emisje.

Program Czyste Powietrze

Rząd oraz władze samorządowe już kilka lat temu uruchomiły Program Czyste Powietrze, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, powstających na skutek ogrzewania domów i mieszkań z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe - na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji

Program zaproponowany przez władze samorządowe, którego celem było przygotowanie mieszkańców na nadchodzące przepisy. Kto złożył wniosek do 30 czerwca, miał możliwość otrzymać pokaźne dofinansowanie z budżetu samorządu na likwidację pieca, kotła lub kominka. Kraków to jedyne miasto w Polsce, które ma tak atrakcyjną ofertę dla mieszkańców chcących zlikwidować palenisko węglowe. Miasto pomaga również finansowo w kosztach eksploatacji nowych systemów grzewczych. Przeprowadzane kampanie, m.in. Tak, dla czystego powietrza”, pozwoliły na zdefiniowanie podstawowych problemów. Są to np. względy finansowe, nieuregulowane kwestie własnościowe lub inne problemy rodzinne. Każdy z nich jest analizowany.

Jeszcze więcej programów pomocowych

Dwa przedstawione powyżej programy, to jedynie przykłady. Wymienić można kolejne dwa programy, takie jak: dopłaty dla zmieniających system grzewczy oraz dopłaty do zwiększonych kosztów grzewczych. Pierwszy z programów pozwala otrzymać zasiłek celowy na przeprowadzenie trwałej zmiany systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na system proekologiczny. Natomiast drugi, oferuje****program osłonowy dla osób, które ponoszą zwiększone koszty grzewcze lokalu, związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na jeden z systemów proekologicznych.

A co jeśli dla mnie zabraknie pieniędzy?

Oczywiście może zdarzyć się tak, że przegapisz wszystkie możliwe terminy, a pula pieniędzy na dany rok zdąży się wyczerpać. Koszt takiego przedsięwzięcia nie jest mały i zazwyczaj budżet nie pozwala na jego przeprowadzenie. Z pomocą przychodzą kredyty gotówkowe. By uniknąć kar, możesz złożyć wniosek o pożyczkę w jednym z banków i w ten sposób pokryć koszty wymiany. Jednak, jak wybrać najlepsza ofertę? Sprawdź porównywarkę kredytów gotówkowych na Rekin Finansów. Tutaj porównasz najlepsze oferty banków i wybierzesz produkt najbardziej ci odpowiadający. Weź sprawy we własne ręce i uniknij kar czy mandatów.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktykrakowa_kf