Błędy podczas remontu dachu. Czego się wystrzegać?

Kładzenie bądź remont dachu to strategiczny etap prac związanych z domem, który wykonany niezgodnie ze sztuką, może wiązać się z wieloma dodatkowymi problemami oraz niekończącymi się kosztami. Sprawdź, czego się wystrzegać i na co zwrócić uwagę, by dach znalazł się tam, gdzie jego miejsce, czyli na najwyższym poziomie.
Wilgoć to jeden z podstawowych problemów, który może się pojawić, jako następstwo niepoprawnie wykonanych prac na wysokości. Woda gromadząca się w izolacji to prawdziwa zmora inwestorów, która w połączeniu z odpowiednią cyrkulacją powietrza może sprawić, że zrąb konstrukcji, czyli więźba dachowa ulegnie znacznemu osłabieniu. Charakterystyczny zapach, czy widoczne przecieki o niewiadomym pochodzeniu to dobitny sygnał na problemy czające się w wyższych partiach domu. Wszelkie nieszczelności samego pokrycia lub poszycia, jak np. uszkodzenie membrany, niewłaściwe położenie folii paraizolacyjnej, czy brak ołatowania w miejscu wbijania gwoździ kwalifikują ten etap robót do poprawki. Nie można również zapomnieć o niechlujności, która prowadzi do zniszczeń pokrycia i jego widocznych estetycznych niedostatków. Na takie postępowanie nie powinien się godzić żaden inwestor.
Detal czyn mistrza
Mówi się, że dobrego dekarza poznasz po montażu elementów wykończeniowych dachu, czy zabudowie trudno dostępnych zakamarków. Prawidłowo wykonane obróbki blacharskie w okolicach komina, czy okien połaciowych stanowią wizytówkę świetnie wykonanej pracy dekarskiej. Z kolei podstawą wszelkich ocen powinno być prawidłowe rozmieszczenie łat. To absolutnie fundament, który źle wykonany dyskwalifikuje fachowca” na starcie remontu. Podobna surowa ocena należy się wszystkim tym budowlańcom, którzy za montaż rynien zabierają się w ujemnej temperaturze, narażając tym samym pokrycie na uszkodzenia, czy nieszczelności. Okazuje się, że krycie dużej połaci dachu to nie koniec. Fachowy projekt dachu uwzględnia również montaż śniegołapów, drabinek, stopni kominiarskich, czy innych elementów łączących dach z pozostałą częścią budynku. Niepoprawny montaż kominków odpowietrzających i dachówek wentylacyjnych także należą do serii najczęściej popełnianych błędów dekarskich.
Równie ważna, co szczelność i dbałość i detale jest odpowiednie orynnowanie dachu. Liczba, wielkość i rozmieszczenie rur powinny być uwzględnione w każdym dobrym projekcie dachu. Skuteczne odprowadzania wody to podstawowa funkcja tego elementu. Właściwe nachylenie i mocowanie, odpowiednia sztywność, czy wymagana liczba haków rynnowych zadba, by ulewne deszcze, czy nawałnice śnieżne nie były straszne naszemu domostwu. Im więcej nierównych powierzchni, tym większe wyzwanie dla fachowca. W domach pozbawionych więźby, czyli ze stropodachem żelbetowym równie ważny będzie wykonanie należytego spadku, który także odpowie za odprowadzanie wody. Pas nadrynnowy i podrynnowy, łączniki, rury spustowe, czy system przeciwoblodzeniowy to nomenklatura, która powinna wejść na stałe do słownika dobrego dekarza.
Niezgodnie ze sztuką, niechlujnie, a przede wszystkim niebezpiecznie. Tak mogą wyglądać efekty prac ekipy, którą wybierzemy pochopnie i często po kosztach. Czytajmy, by wiedzieć, czego wymagać.
Źródło: Geda24.pl oficjalny dystrybutor wind towarowych i platform roboczych Geda
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski