Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Zapraszamy na wydarzenie łączące dwie ważne inicjatywy: hackathon klimatyczny Climathon 2019 oraz Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tematem obu wydarzeń w tegorocznej edycji są zeroemisyjność i mobilność. W czwartek, 19 września o godz. 19.00 w Browarze Lubicz (poziom -2) zorganizowane zostanie spotkanie przedstawicieli samorządu lokalnego, biznesu oraz organizacji pozarządowych.

Porozmawiajmy o mobilności przed Climathonem
Fot. Fundacja Aeris Futuro

Spotkanie odbędzie się w formule Pecha Kucha – prezentacji multimedialnej uczestników, składającej się z 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund, czyli trwającej w sumie ok. 7 minut, co zapewnia jego dynamikę.

Uczestnicy spotkania postarają się zdiagnozować sytuację mobilności w Krakowie. Aby to zrobić trzeba poznać wizje funkcjonowania miasta z różnych perspektyw, zidentyfikować problemy i potrzeby w kontekście zmian klimatu w wymiarze lokalnym. Jeśli masz pomysł na własne wystąpienie, napisz na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W tym roku Climathon stanowi część programu Deep Demonstrations, mającego na celu tworzenie strategii zeroemisyjności. To efekt nawiązanej przez Kraków współpracy z EIT Climate-KIC – europejską instytucją działającą na rzecz ochrony klimatu. Kraków dołącza tym samym do grona innych europejskich metropolii, m.in. Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven czy Orleanu.

Projekt jest realizowany we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami i przedsiębiorstwami. Zakłada on 10-letnie partnerstwo, obejmujące wypracowanie strategii, innowacje i pilotaże, a także realizację projektów, programów i polityk, zawierających niezbędne i możliwe ze względu na postęp technologiczny rozwiązania.

Ze strony miasta swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. Łukasz Franek (Zarząd Transportu Publicznego), Łukasz Gryga (Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu) oraz Marta Soluch, Joanna Majdecka i Dariusz Niewitała (Wydział Gospodarki Komunalnej).