Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Ostatnie wrześniowe edukacyjne wycieczki rowerowe. Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przygotowaliśmy dla mieszkańców aż dwie wycieczki w najbliższą niedzielę. Zachęcamy do wspólnej przejażdżki z przedstawicielami Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, która będzie doskonałą okazją do tego, by w miłych warunkach i przy pięknej pogodzie nauczyć się, jak bezpiecznie i przyjemnie podróżować na rowerze w Krakowie. Wycieczki organizowane są przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Dla każdego uczestnika drobny rowerowy upominek.

Podróżuj rowerem po Krakowie w ramach ETZT
Fot. pixabay.com

Najbliższe wycieczki odbędą się:

  • 22 września, godz. 11.00, miejsce zbiórki: pl. Wszystkich Świętych przed budynkiem Magistratu, trasa: Stare Miasto, Dębniki, Stare Podgórze – termin na zgłoszenia do 20 września do godz. 15.00
  • 22 września, godz. 14.30, miejsce zbiórki: rondo Mogilskie, dolna płyta, trasa Nowohucka (Wieczysta, al. Andersa, Czyżyny) – termin na zgłoszenia do 20 września do godz. 15.00
  • 29 września, godz. 11.00, miejsce zbiórki: kładka o. Bernatka od strony Podgórza, trasa: Rynek Podgórski – Stare Podgórze – Płaszów – termin na zgłoszenia do 27 września do godz. 15.00.

Każda z wycieczek będzie trwać ok. dwóch godzin, a poprowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

W ostatnich latach w Krakowie przybywa rozwiązań mających ułatwić sprawne i bezpieczne przemieszczanie się rowerzystów po mieście, takich jak: kontrapasy, śluzy rowerowe, pasy filtrujące, pasy dla rowerów, strefy uspokojonego ruchu. Ponadto jest to okazja, aby pogłębić wiedzę m.in. na temat: przepisów ruchu drogowego dotyczących rowerzystów, w tym zasad ruchu w ruchu ogólnym, kwestii pierwszeństwa w obrębie przejazdu dla rowerów, na ciągach pieszo-rowerowych i skrzyżowaniach równorzędnych, zasad ruchu wokół i po Rynku Głównym oraz jazdy po ulicach z torowiskiem itp.

Zapraszamy serdecznie na naszą rowerową wycieczkę z własnym rowerem (bądź rowerem z wypożyczalni).

Liczba miejsc na wycieczkę jest ze względów organizacyjnych limitowana, a o zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia można nadsyłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub dzwoniąc na nr tel. 12 616 78 24, 12 616 87 70.

Zaplanowane trasy są łatwe, wiodą w większości po płaskim terenie i w znacznym stopniu korzystają z infrastruktury rowerowej. Podstawowe umiejętności rowerzysty oczywiście obowiązkowe. W wycieczce mogą uczestniczyć także osoby niezarejestrowane na nią wcześniej pod warunkiem dostępności wolnych miejsc.

Potwierdzeniem udziału w wycieczce jest informacja zwrotna ze strony przedstawiciela organizatora, którym jest Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Rejestracja i udział w wycieczce oznaczają akceptację regulaminu wycieczki [PDF].

Kolejne rowerowe wycieczki edukacyjne planowane są w październiku.