Portal CzasDzieci.pl ogłosił listę inicjatyw dla dzieci i młodzieży nominowanych w plebiscycie Słoneczniki 2019 w Krakowie. Znalazło się wśród nich wiele przedsięwzięć zrealizowanych od lipca 2018 do czerwca 2019 r. przez miejskie instytucje: muzea, teatry, biblioteki, ośrodki i domy kultury. Do 9 września, za pomocą specjalnego formularza, rodzice mogą głosować na najbardziej wartościowe wydarzenia.

Prawie 30 miejskich inicjatyw nominowanych do Słoneczników
Fot. CzasDzieci.pl / materiały prasowe

Do 31 lipca każdy mógł zgłosić propozycje najbardziej rozwojowych inicjatyw dla dzieci i młodzieży w wieku do lat 14: warsztatów, koncertów, spektakli, festiwali i innych zajęć, zapewniających dzieciom rozrywkę i wszechstronny rozwój. W ten sposób powstała lista prawie 100 przedsięwzięć podzielonych na sześć kategorii: język, logika, muzyka, przyroda, ruch i sztuki wizualne. O tym, które z nich zdobędą statuetki złotego Słonecznika, zdecydują rodzice oraz profesjonalne jury składające się z przedstawicieli środowiska naukowego zajmującego się psychologią i pedagogiką dziecięcą.

Głosować można do 9 września na stronie: sloneczniki.czasdzieci.pl

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczysta gala połączona z przyznaniem statuetek odbędą się we wrześniu i październiku.

W tej edycji plebiscytu doceniono Muzeum Krakowa – za organizację zajęć „Akademia Małego Odkrywcy” (sztuki wizualne), Muzeum Armii Krajowej – za organizację konkursu literackiego „Zwycięski Orle nasz leć – Wskaż nam, czym jest wolność” (język), Muzeum Inżynierii Miejskiej – za warsztaty dla rodzin w Ogrodzie Doświadczeń (nominacja podwójna: logika i ruch) oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK – za „Aktywne czytanie” (język).

Biblioteka Kraków została nominowana za kilka inicjatyw: „Astronomiczny wieczór z poezją Śliwiaka” (przyroda), zorganizowany w ramach Nocy Poezji; cykl spacerów „Śladami literackiej przeszłości Krakowa” (język); warsztaty gier planszowych dla młodzieży i dorosłych „Planszowisko” (logika); zajęcia „Odkryj w sobie artystę” (sztuki wizualne).

Teatr Groteska może pochwalić się nominacją za spektakle „Dziewczynka z parku” (język) i „Ronja, córka zbójnika” (nominacja podwójna: język i sztuki wizualne) i – oczywiście – za 19. Wielką Paradę Smoków. „W 40 smoków dookoła świata” (sztuki wizualne). Teatr Łaźnia Nowa został wyróżniony za kolejną edycję festiwalu „Mała Boska Komedia” (nominacja podwójna: język i sztuki wizualne). Teatr Ludowy podbił serca dzieci i rodziców spektaklem „Lokomotywą przez świat” (język), a Teatr Bagatela – przedstawieniem „Zagraj w legendę” (język).

Nowohuckie Centrum Kultury zostało nominowane za swój sztandarowy, cieszący się niesłabnącą popularnością projekt – Festiwal Teatrów dla Dzieci (nominacja podwójna: język i sztuki wizualne). Nominacje uzyskały dwa projekty Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida: „Spacery przyrodnicze po Łąkach Nowohuckich” (przyroda), zrealizowane według pomysłu Pracowni Animacji Ekologicznej, oraz „Recykling na wesoło, czyli co można zrobić z niczego” (przyroda), zrealizowany przez Klub Kuźnia. Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zostało nominowane za projekt „Cyrk rodzinny” (ruch). Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 został doceniony za cykl spotkań „Tradycja z nutą i kolorem” (muzyka).

W gronie nominowanych znalazła się też Szkoła Podstawowa nr 78, która zrealizowała projekt „Krakowska noc matematyki – Królowa nie chce spać” (logika).

Popularnością cieszyły się projekty będące efektem współpracy kilku instytucji, jak „Patroni krakowskich ulic” (sztuki wizualne, organizatorzy: Rada Dzielnicy Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102, Biblioteka Kraków), czy „W 80 dni dookoła Krakowa – Dzień Dziecka w Muzeum” (sztuki wizualne, organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie i Przedszkole nr 90 im. św. Mikołaja).

Serwis internetowy CzasDzieci.pl już po raz dziesiąty organizuje plebiscyt Słoneczniki w Krakowie. Celem jest nagrodzenie wysiłku i pomysłowości organizatorów wydarzeń kierowanych do dzieci. Najważniejsze kryteria oceny to: ogólne podejście prowadzącego do najmłodszych, dostosowanie oferty do potrzeb rozwojowych dziecka, atrakcyjność inicjatywy oceniana w odniesieniu do zaangażowania emocjonalnego dziecka.