reklama firmy provento - profesjonalnego biuro rachunkowego w Krakowie

Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Na Zamku Pieskowa Skała można obejrzeć wystawę pt. „Powiat Młodych Inspiruje”, która jest efektem projektu zrealizowanego przez Fundację NOViST. Wręczenia nagród laureatom i otwarcia wystawy dokonali wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, członek Zarządu Powiatu w Krakowie Tadeusz Nabagło i wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Krakowie Marek Piekara. Wystawa czynna będzie do końca sierpnia bieżącego roku.

Poniżej zamieszczamy relację organizatora.

Powiat Młodych Inspiruje – pod tym hasłem odbyła się inicjatywa organizowana przez Fundację NOViST, w ramach której zorganizowano powiatowy konkurs plastyczny „Pocztówka z Powiatu Krakowskiego”, stworzono wspaniałą wystawę prac uczestników na Zamku w Pieskowej Skale, opublikowano katalog prac, wykonano specjalne pocztówki i kalendarz ścienny. Przedsięwzięcie powstało w ramach zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pod nazwą Powiat młodych inspiruje – promocja twórczości młodych artystów Powiatu Krakowskiego i uzyskało dofinansowanie z Powiatu Krakowskiego. Do udziału w nim zaproszono dzieci i młodzież z Powiatu Krakowskiego by zaprezentowały swój talent plastyczny i stworzyły specjalną wystawę na Zamku w Pieskowej Skale. Partnerami przedsięwzięcia zostali: Powiat Krakowski, Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie oraz portal informacyjno-rozrywkowy Czas Dzieci.pl, księgarnia internetowa Bonito.pl, firma KrakMarfisf, FERRUM budownictwo, Video Tina Studio i Koło Gospodyń Wiejskich z Naramy. Nad przebiegiem całego zadania czuwała koordynator projektu, a zarazem Prezes Fundacji NOViST – Katarzyna Nogieć. Zmagania konkursowe odbyły się pod honorowym patronatem Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Marka Pęka i Starosty Krakowskiego – Wojciecha Pałki. Prace oceniało jury pod przewodnictwem prof. Kingi Łapot – Dzierwy   – artysty, plastyka, pedagoga sztuki, edukatora, pracownika Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pozostali członkowie: dr Stanisław Dryniak – artysta rzeźbiarz, pracownik Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Olgierd Mikołajski – historyk sztuki, kustosz Muzeum w Pieskowej Skale, Wiesława Molenda – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, instruktor zajęć plastyczno-technicznych dla dzieci, Barbara Młodecka – nauczyciel przedszkolny, członek Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich, Karolina Ziarko – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, członek Fundacji NOViST. Prace oceniano w 4 kategoriach wiekowych: 5-7 lat, 8-11 lat,12-14 lat, 15-17 lat. Na konkurs wpłynęło ponad 230 prac. Nagrodzono 27 osób i przyznano jedną nagrodę specjalną ufundowaną przez Zarząd Fundacji NOViST, otrzymała ją Amelia Kołodziejczyk.

W dniu 19 lipca na Zamku w Pieskowej Skale miała miejsce uroczysta gala podsumowująca projekt połączona z rozdaniem nagród laureatom konkursu oraz z premierą powstałych publikacji i otwarciem wystawy.

Wśród licznie zgromadzonych gości we wspaniałej komnacie zamkowej byli również: Marek Pęk – Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Tadeusz Nabagło – Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, Marek Piekara – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Małgorzata Zięć – Dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie, Olgierd Mikołajski – Kustosz Muzeum Zamku w Pieskowej Skale, Ewa Mikołajska – Kierownik Zamku w Pieskowej Skale, Krzysztof Zadora – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie oraz członkowie jury konkursu. Podczas gali przed zgromadzonymi wystąpiła Gabrysia Jeleń – młoda wokalista chóru „Bez batuty” z Michałowic, uczestniczka muzycznych programów telewizyjnych takich jak The Voice Kids i laureatka Nagrody Powiatu Krakowskiego za znakomite osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Natomiast poczęstunek przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Naramie. Na zakończenie wszyscy goście udali się na wspólne zwiedzanie komnat w towarzystwie pana kustosza – Olgierda Mikołajskiego, a następnie uczestniczyli w programie Nocy Muzeum na Zamku w Pieskowej Skale.

Dziękuję wszystkim za udział w nowym przedsięwzięciu, za wiele ciepłych słów jakie w tym dniu i nadal do mnie docierają. Dziękuję przede wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań konkursowych. Wasz wkład jest nieoceniony, bo to dzięki Waszej pracy powstało to niezwykłe zadanie. Dziękuję rodzicom i opiekunom, bo to Wy jako pierwsi dostrzegacie te dziecięce talenty, które następnie potraficie odpowiednio pokierować. Jestem pod ogromny wrażeniem twórczości naszych młodych mieszkańców Powiatu Krakowskiego. Pod wrażeniem, jak wiele osób i instytucji z taką życzliwością zaangażowało się w całe przedsięwzięcie. Dziękuję wszystkim partnerom, sponsorom i osobom prywatnym. Jestem ogromnie wdzięczna za wkład jaki wszyscy Państwo wnieśli do naszej inicjatywy, za poświęcony czas, oddane serce. To przedsięwzięcie spotkało się z wieloma pozytywnymi opiniami i już wiemy, że warto  i że będzie kontynuowane w kolejnych latach.

 

Na koniec nie pozostało nic innego, jak gorąco zachęcić do zapoznania się z pracami tych zacnych małych twórców i zaprosić do wizyty na wystawie na Zamku w Pieskowej Skale.

Katarzyna Nogieć
Prezes Fundacji NOViST


Artykuły promocyjne