UM Kraków: Nowa Huta wobec transformacji ustrojowej

1 min czytania

Muzeum Nowej Huty zaprasza do swojej siedziby na os. Centrum E 1 na kolejne spotkanie z cyklu Podwieczorek w Muzeum”. We wtorek, 28 maja, o godz. 17.00 tematem rozmowy będzie Nowa Huta wobec transformacji ustrojowej”. Wstęp wolny.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Lata 80. ubiegłego wieku w Polsce to okres burzliwych zamieszek, których areną była również Nowa Huta. Doprowadziły one między innymi do rozmów przy Okrągłym Stole, które rozpoczęły się 6 lutego 1989 roku w Warszawie. Zasiedli do nich przedstawiciele obozu władzy PRL, a także Solidarności”. Wydarzenie to rozpoczęło proces przebudowy państwa, który doprowadził do upadku komunizmu. To z kolei pociągnęło za sobą likwidację symboli obowiązującego od 1944 roku reżimu - już w grudniu 1989 roku z nowohuckiej alei Róż usunięto pomnik Lenina, a dzielnica zaczęła się zmieniać.

Podczas spotkania poruszone zostaną tematy związane z tym, co działo się w Nowej Hucie, kiedy doszło do tych fundamentalnych przemian oraz jak poradziła sobie z nimi najmłodsza część Krakowa.

Cykl spotkań Podwieczorek w Muzeum” prowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień i doświadczeń. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze oraz do uczestnictwa w niezwykle ciekawych i wartościowych dyskusjach. Rozmowy poprzedza 15-minutowy wykład przybliżający temat przewodni.

Autor: krystian