Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

W Wielką Sobotę przed Bazyliką Mariacką abp Marek Jędraszewski poświęcił wielkanocne pokarmy. Podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt.

Święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką
Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

W Wielką Sobotę na krakowskim rynku przed Bazyliką Mariacką, dzięki uprzejmości księdza infułata Dariusza Rasia, jak co roku od wielu lat, miała miejsce szczególna uroczystość.

Prowadzący - Lidia Jazgar i dyrektor Biblioteki Piosenki Polskiej Waldemar Domański rozmawiali na świąteczne tematy, wśród których jak zawsze wiele uwagi poświęcono wielkanocnym zwyczajom i potrawom, tym razem przede wszystkim tradycjom panującym w domach tegorocznej jubilatki, czyli – obchodzącej w 2019 roku swoje 70-lecie – Nowej Huty. Z tej także okazji, obok rokrocznie zapraszanego słynnego benedyktyna ojca Leona Knabita, organizatorzy zaprosili jako gościa specjalnego nowohuckiego artystę Adama Grzankę.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był oczywiście moment poświęcenia przyniesionych pokarmów. Przybyli mieszkańcy i turyści mogli ponadto jak zawsze liczyć na dodatkowe atrakcje, konkursy niespodzianki z cennymi i wyjątkowymi nagrodami, tradycyjne kukiełki i jaja gotowane w cebuli, które były rozdawane po święceniu.

Dary z wielkanocnego stołu przygotowanego przez restaurację „Pod Aniołami” odebrali bracia albertyni dla prowadzonej przez nich kuchni dla ubogich i potrzebujących.