Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Ostatni weekend przed Wielkanocą to okazja nie tylko do wiosennych porządków, ale i kulturalnych wyjść na miasto! W końcu nie codziennie odbywa się w Krakowie Przegląd Kina Włoskiego. Dodajmy do tego świetne koncerty takich wykonawców jak Passenger czy Perfect Son – i mamy weekend idealny! Po więcej propozycji zapraszamy do naszego rozkładu jazdy na weekend!

Kulturalne propozycje na weekend!
Fot. materiały prasowe/Teatr Stary

Zaczynamy od PAKI! Ten najsłynniejszy w Polsce przegląd kabaretowy odbędzie się w Krakowie już po raz 35., tym razem w Nowohuckim Centrum Kultury. Co nas czeka w tej edycji? Jak zwykle konkurs, gdzie zaprezentują się najciekawsze młode grupy kabaretowe. Nowe talenty możecie obejrzeć w w sobotę po godz. 17.

W sobotę najpierw czekają nas pojedynki kabaretowe o godz. 20, a o 21:30 początek wieczoru stand-upu. Wystąpią m.in. Ewa Błachnio i Tomasz Jachimek. W niedzielę o godz. 20:30 Gala Finałowa, podczas której oprócz laureatów konkursu wystąpią m.in. kabarety Koń Polski i Czesuaf. Szczegółowy program na stronie PAKI. Polecamy!

Przez cały bieżący tydzień Kino pod Baranami zaprasza na Przegląd Nowego Kina Włoskiego - Cinema Italia Oggi. Składa się na niego dziewięć nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach filmów z Półwyspu Apenińskiego, które zyskały szczególne uznanie widzów i krytyków. Co zobaczymy na ich ekranie? Zaskakujący zwrot akcji będzie także udziałem ekipy filmowej z „Hotelu Gagarin” pragnącej nakręcić film w Armenii. Gdy pierwotne plany filmowców legną w gruzach za sprawą wojny i ucieczki producenta, przed porażką uratuje ich pewien oryginalny i niespodziewany pomysł (niedziela, godz. 19:15). Szczegółowy repertuar na stronie kina.

Nuciliście kiedykolwiek akustyczny przebój „Let her go”? Jego autor, czyli Passenger, już w niedzielę wystąpi w Klubie Studio! Passenger, a właściwie Michael Rosenberg, to wokalista i kompozytor, który swoje pierwsze piosenki zaczął pisać w wieku 14 lat. Podczas swojej tegorocznej trasy promuje drugi długogrający album, czyli „Runaway”. Jest to płyta nagrana po dziesięciomiesięcznej przerwie Rosenberga od koncertowania. Z tym większą energią Passenger wraca na koncertowy szlak, tym razem w solowej odsłonie, w której zobaczymy go także w Krakowie! Muzyk wejdzie na scenę o godz. 21, a supportować go będzie Ken Yates.

Tobiasz Biliński, tym razem pod nowym pseudonimem muzycznym Perfect Son, zagra w Zet Pe Te już w najbliższą niedzielę! Tobiasz jako pierwszy polski muzyk trafił pod skrzydła legendarnej amerykańskiej wytwórni Sub Pop Records, tej samej, w której swoje albumy wydawały Nirvana i Soundgarden, a w skład której obecnie wchodzą m.in. Beach House, Fleet Foxes, Father John Misty czy The Afghan Whigs. Jego pierwsza pod nazwą Perfect Son płyta pt. „Cast” ukazała się w lutym i zebrała bardzo dobre recenzje wśród krytyków, a także fanów alternatywy. Muzyk wcześniej występował jako Coldair i możecie go znać z tego wcielenia. Sprawdźcie jego nowe brzmienia już niedzielę o godz. 20.

„Ryzykowna forsa” to propozycja Teatru Bagatela na ten weekend! Dowiecie się z niego, jak żyć na koszt opieki społecznej, osiągając rocznie dochód 25 000 funtów (bez podatku). Wymaga to sporej kreatywności i żelaznych nerwów, ale dopóki na waszym progu nie stanie kontrola z urzędu – co przydarza się bohaterowi "Ryzykownej forsy" – zapewnia względny spokój. A jeśli jeszcze nadciąga kontrola kontroli, a żona bierze was za transwestytę, cóż... Zapowiada się sporo dobrej zabawy! Spektakl zobaczycie w sobotę i niedzielę o godz. 16 i 19:15. To na Dużej Scenie, a na Scenie na Sarego od czwartku do niedzieli spektakl „Po latach o tej samej porze”. Związek Doris i George’a trwa już ponad ćwierć wieku, choć – a może właśnie dlatego, że – spędzili ze sobą dotąd tylko 70 dni. Czy uda im się nie stracić uczucia, które wspólnie odnaleźli? Czy rzeczywiście prawdziwa miłość bez względu na perypetie życiowe trwa wiecznie? Dowiemy się w sobotę o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17.

W Teatrze Starym bardzo dobre recenzje zbiera ostatnio spektakl „Panny z Wilka” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, który możecie zobaczyć właśnie w ten weekend! Odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny – siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość. Jesteśmy ciekawi tej adaptacji słynnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza! Możecie zobaczyć spektakl w niedzielę o godz. 19:15 oraz w sobotę o godz. 17.