Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kraków

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Krakowa radni zagłosują w sprawie uchwały wspierania kin studyjnych. Miasto na ten cel chce przeznaczyć 100 tysięcy złotych. Z projektu będzie mogło skorzystać siedem krakowskich instytucji. Pieniądze zostaną przeznaczone na organizację wydarzeń kulturalnych.

Miasto chce pomóc kinom studyjnym
Fot. pixabay.com

O dofinansowanie kina będą mogły starać się w ramach konkursu ofert. Projekt zakłada wsparcie na organizację m.in. wydarzeń kulturalnych, cykli filmowych i warsztatów. Właściciele kin będą mogli uzyskać od miasta również dopłaty do czynszu. Dodatkowo projekt uchwały przewiduje organizację plebiscytu na kino roku oraz możliwość przyznania dotacji z pominięciem konkursu do 10 tys. zł. Program ma przypominać wsparcie, które Kraków udziela kameralnym księgarniom.

Jak czytamy w uzasadnieniu, Kraków w ramach swoich zasobów komunalnych nie dysponuje nieruchomościami zdolnymi pomieścić funkcje kin studyjnych. Kina prowadzone przez przedsiębiorców nie mogą liczyć na bezpośrednią pomoc od administracji publicznej na szczeblu samorządowym. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest uruchomienie planu wspierania bieżącej działalności kulturalnej kin studyjnych w ramach otwartych konkursów ofert w sferze zadań publicznych.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.