reklama firmy provento - profesjonalnego biuro rachunkowego w Krakowie

Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kraków

W powojennej Polsce poza oddziałami żołnierzy walczących z komunistami działało wiele młodzieżowych organizacji, które prowadziły akcje sabotażowe. Jedną z nich była organizacja ze Skały o nazwie Młodzież Armii Krajowej. Ugrupowanie powstało w roku 1946 z inicjatywy Stanisława Baranka, a należeli do niego: Piotr Miodek, Lucjan Starczyńki, Lucjan Prostacki, Wacław Boroń, Władysław Kołodziejczyk. Po bezlitosnym śledztwie w roku 1950 zostali oni skazani na kary długoletniego więzienia.

Dla upamiętnienia ich postawy i walki 8 marca 2019 r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystości wzięli udział: Elżbieta Duda – poseł na Sejm RP, Wojciech Pałka – starosta krakowski, Marcin Tatara – przedstawiciel wojewody małopolskiego, Marek Piekara – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Tadeusz Nabagło – członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, dr hab. Filip Musiał – dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, dr Maciej Korkuć – naczelnik Oddziału Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie, Krzysztof Sobczyk – przewodniczący Rady Miejskiej w Skale, mjr Zbigniew Morawski – prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół LO w Skale, Zygmunt Dercz – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Skały, Grzegorz Kowalik – dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skale, komisarz Grzegorz Błaszczyński – Komendant Komisariatu Policji w Skale, Dariusz Ziarkowski i Anna Dziurska – dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 w Skale.

Szczególnie serdecznie powitano Stanisławę Miodek – wdowę po jednym z bohaterów ugrupowania Młodzież Armii Krajowej, która przybyła na tę ważną uroczystość wraz z bliskimi. Rodzinę przywódcy skalskiej organizacji, Stanisława Baranka, reprezentowała poseł Elżbieta Duda, która w trakcie przemówienia podkreśliła, że wuj pozostał do końca życia wierny młodzieńczym ideałom.

W tej patriotycznej uroczystości wzięła także udział młodzież Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale oraz delegacje ze Szkoły Podstawowej w Minodze i Szkoły Podstawowej nr 2 w Skale wraz z pocztami sztandarowymi.

Umieszczona z inicjatywy krakowskiego Oddziału IPN na budynku Szkoły w Skale pamiątkowa tablica została odsłonięta przez Stanisławę Miodek, Elżbietę Dudę, Wojciecha Pałkę, Filipa Musiała oraz Karola Papisza. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Marcin Mastela.

Szkoła ze Skały od lat kładzie nacisk na wychowanie patriotyczne, więc jej wybór na miejsce szczególnego uczczenia bohaterów walki o niepodległość nie był przypadkowy. W Skale od dawna istnieją klasy mundurowe, od trzech lat objęte pilotażowym programem MON. Ich patronem jest Teofil Puchalski – żołnierz spod Monte Cassino i wieloletni nauczyciel skalskiego liceum. Uczniowie klas mundurowych opiekują się sztandarami przekazanymi przez organizacje kombatanckie działające na terenie gminy Skała oraz biorą udział w uroczystościach państwowych i lokalnych.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

logo RSS

Powiat Kraków: Uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci Młodzieży AK