Najnowszy „Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników 2019” przynosi dobre wieści dla Krakowa – zarówno V Liceum Ogólnokształcące, jak i Technikum Łączności nr 14 znalazły się w ścisłej czołówce, a w dodatku zaliczyły awans. Wyniki rankingu zostały opublikowane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Krakowskie licea i technika jeszcze wyżej w rankingu!
Fot. Wiesław Majka / www.krakow.pl

To prestiżowe coroczne zestawienie podsumowuje poziom kształcenia ponadpodstawowego w Polsce. Krakowskie licea i technika co roku zajmują w nim wysokie miejsca. W tym roku osiągnęły jeszcze wyższe lokaty.

W rankingu najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce 3. miejsce zajęło V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego (w zeszłym roku było na 4. miejscu). W tym roku w tej kategorii zwyciężyło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica z Warszawy.

Wiceliderem rankingu najlepszych techników Polsce zostało Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności (powróciło na tę lokatę po dwóch latach, w 2018 roku – było na 4. miejscu, w 2017 – na 2.). Zmienił się też lider w tej kategorii – zostało nim Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 z Warszawy. Co istotne, krakowskich „łącznościowców” dzielą od lidera tylko dziesiąte punktu.

Na uwagę zasługuje awans krakowskiego Technikum Chemicznego i Ochrony Środowiska nr 3 – w zeszłym roku zajęło 11. miejsce, w 2019 r. wspięło się na 7. lokatę.

Na dalszych miejscach uplasowały się następujące krakowskie szkoły: Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki (37. miejsce, awans ze 198.), Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska nr 12 (103. miejsce), Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4 (107. miejsce), Technikum Gastronomiczne nr 11 w ZSG nr 2 (155. miejsce), Technikum Komunikacyjne nr 25 w ZS nr 1 (182. miejsce).