Amerykański pianista Neal Larrabee i orkiestra Sinfonietta Cracovia byli gwiazdami koncertu „Uczcijmy Hoovera” w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Ich wspólny występ stanowił zwieńczenie akcji Hoover Table zainicjowanej przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych.

Neal Larrabee z Sinfoniettą Cracovią uczcili Herberta Hoovera
Fot. Wojciech Wandzel, www.wandzelphoto.com

Projektem Hoover Table („stolik Hoovera”) Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych nie tylko włączył się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też uczcił 100. rocznicę relacji polsko-amerykańskich poprzez przypomnienie niezwykłej sylwetki Herberta Hoovera. Jako szef Amerykańskiej Administracji Pomocy powołanej w 1919 roku późniejszy prezydent USA inicjował i organizował działania zmierzające do ratowania Polaków, a szczególnie polskich dzieci, przed głodem i tyfusem. Celem tegorocznej akcji było stworzenie możliwości udziału w obozie przygodowo-językowym dla młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz upowszechnienie wiedzy i pamięci o Herbercie Hooverze oraz jego misji.

W czwartek, 18 października podczas koncertu „Uczcijmy Hoovera”, wieńczącym akcję Hoover Table wystąpił Neal Larrabee, amerykański pianista koncertujący zwłaszcza w USA i Europie, a w Polsce znany i ceniony przede wszystkim za wyjątkowe interpretacje utworów Chopina. Towarzyszyła mu Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Ich koncert w Sukiennicach był okazją do złożenia podziękowań przedsiębiorcom i restauratorom, którzy wzięli udział w akcji, a całość przebiegła na wzór kolacji charytatywnych organizowanych niegdyś przez Herberta Hoovera.

Najbardziej spektakularną z nich był „Obiad Nieobecnego Gościa”, który odbył się 29 grudnia 1920 roku w nowojorskim hotelu Waldorf Astoria. Na zaproszenie Herberta Hoovera odpowiedziało wówczas 1000 osób, które wpłaciły po 1000 dolarów, natomiast wartość posiłku, który otrzymali, nie przekroczyła 22 centów – równowartości ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka. Potentatom gospodarczym ówczesnej Ameryki zaoferowano porcję ryżu i ziemniaków, a do popicia gorące kakao. Zebrane 3 miliony dolarów (2 miliony dołożył obecny na obiedzie John D. Rockefeller Jr.) przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla polskich dzieci, za co Herbert Hoover dostał imienną depeszę z podziękowaniem od Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego. W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi.

Akcja Hoover Table, która miała przypomnieć działania Herberta Hoovera, składała się z kilku etapów. Najpierw odbył się konkurs wiedzy o USA i Herbercie Hooverze dla młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Drugim etapem była kampania informacyjna wśród członków Amerykańskiej Izby Handlowej oraz przedsiębiorców krakowskich pod hasłem: „jedna firma sponsorem obozu przygodowo-językowego dla jednego dziecka”. Trzeci etap akcji przeprowadzono w krakowskich restauracjach, a ich udział polegał na udostępnieniu co najmniej jednego stolika na potrzeby akcji – i przekazaniu zadeklarowanego procenta z osiągniętego tam tygodniowego przychodu na specjalne konto utworzone przez Polski Instytut Filantropii, z przeznaczeniem na sfinansowanie obozu dla zwycięzców konkursu wiedzy o USA i Herbercie Hooverze.

Cała akcja zakończy się w czwartek, 25 października w reprezentacyjnych salach Pałacu Wielopolskich w Krakowie. Uroczyste spotkanie darczyńców i beneficjentów projektu będzie połączone z wręczeniem dyplomów uczestnikom konkursu wiedzy o USA i Herbercie Hooverze oraz nauczycielom przygotowującym młodzież do konkursu.

Partnerami projektu są Urząd Miasta Krakowa, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Polski Instytut Filantropii, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.