Filtry hydrauliczne są urządzeniami, których zasadniczym zadaniem jest oczyszczanie cieczy roboczej w różnego rodzaju układach mechanicznych. Na rynku znajdziemy wiele typów filtrów, które wyróżniają się różnymi funkcjami i możliwościami. Na czym polega ich działanie?

 

Jak działa filtr hydrauliczny?

Czystość cieczy roboczej to bardzo ważny aspekt poprawnego działania większości rodzajów układów hydraulicznych, takich jak układy wspomagania czy układy hydrauliki siłowej. Ciecz robocza stosowana jest do tego, by przenosić moc, ale także wspierać pracę mechanizmów układu. Ma ona tendencje do stopniowego zanieczyszczania się, co z kolei wymusza na twórcach układów implementowanie odpowiednich środków zapobiegawczych. W przemyśle powszechnie używanym rozwiązaniem do tego celu jest tzw. filtr hydrauliczny. Jego funkcja dotyczy wychwytywania i oddzielania od cieczy zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, począwszy od drobin, na szkodliwych związkach chemicznych skończywszy.

 

Dlaczego filtr?

Filtry hydrauliczne cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoką wydajność. Charakteryzuje je duża czułość, precyzja i sprawność, która zabezpiecza mechanizmy układu przed ryzykiem poważnego uszkodzenia. Zaawansowane filtry hydrauliczne są więc gwarantem najlepszej ochrony układu i jego bezawaryjnej pracy, co w branżach takich jak budownictwo czy transport ma bardzo duże znaczenie.

 

Rodzaje filtrów hydraulicznych

Podstawowymi kategoriami filtrów są przede wszystkim filtry niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. Te pierwsze zapewniają bardzo dużą wysokość poziomu filtracji, drugie z kolei są przystosowane do pracy w układach o podwyższonym ciśnieniu. Poza tym możemy wyróżnić jeszcze filtry wlewowe, powrotne, ssawne czy spin-on. Dobór filtru zależy głównie od zaleceń producenta danego urządzenia i układu.

Filtry hydrauliczne stanowią wydajne, bezpieczne i efektywne rozwiązanie, wykorzystywane na dużą skalę w wielu branżach. Jeśli zastanawiamy się nad tym, która kategoria filtrów przyda się do naszych celów najbardziej, koniecznie powinniśmy poznać ich podstawowy podział, a w razie dalszej niepewności, poprosić o wsparcie doświadczonego producenta. W ten sposób dokonamy najbardziej satysfakcjonującego wyboru.