Budowa własnego domu to olbrzymia inwestycja, która oznacza nie tylko spore wydatki, ale i stres związany z dużą ilością spraw do załatwienia. Co zyskujesz, kupując gotową nieruchomość od dewelopera?

 

Po pierwsze: czas

Kupując gotowy dom od dewelopera zyskujesz już w pełni przygotowaną nieruchomość, do której możesz się wprowadzić niemalże od razu. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadkach inwestycji realizowanych „pod klucz”.  Przy budowie domu systemem gospodarczym, na własną rękę musisz sam zorganizować materiał, plac budowy i dopilnować wykonywanych prac. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach, musisz liczyć się z potencjalnymi błędami, które dodatkowo wydłużą czas wykonania projektu. Konieczność dopilnowania samodzielnie wielu spraw powoduje, że może zaistnieć potrzeba załatwienia czegoś w środku dnia, a nie każdy, ze względu na obowiązki zawodowe, ma taką możliwość.

 

Po drugie: stres

Budowa własnego domu to olbrzymie przedsięwzięcie, które oznacza duże obciążenie nie tylko dla portfela, ale i dla psychiki.  Trzeba oswoić się z myślą o częstych wizytach w urzędach, ponieważ budowa oznacza także niezliczoną ilość uciążliwej papierologii. Trzeba się liczyć także z tym, że nie wszystko pójdzie zgodnie z założonym planem, co skutkuje nerwami, których można uniknąć przy kupnie gotowego domu. Opcja budowy własnego domu jest więc dla osób z dużą dawką cierpliwości, których nie zrażą niepowodzenia.

 

Po trzecie: kwestie formalne

Decydując się na gotowy dom od dewelopera, z głowy masz pewne szczegóły i kruczki prawne, które dla przeciętnego Kowalskiego są trudne do przebrnięcia. Budowa domu to bowiem nie tylko zakup działki, ale i konieczność opłacenia m.in. wykonania mapy do celów projektowych , wznowienia granic na działce czy badań geologiczno-inżynierskich. Oznacza więc to pozbycie się odpowiedzialności, która dla osób niezaznajomionych z prawem budowlanym, może być odstraszająca.

 

Po czwarte: brak odpowiedzialności przy usterkach

Decydując się na samodzielną budowę nieruchomości, musisz liczyć się z potencjalnymi jej mankamentami, które wyjdą po zakończeniu prac. W tym przypadku w Twojej gestii będzie ich naprawienie, a co za tym idzie, konieczność poniesienia kolejnych kosztów. W przypadku gotowych domów od dewelopera, to inwestor ponosi za to odpowiedzialność, a Ciebie, jako kupca, chroni zawarta w umowie możliwość złożenia reklamacji.  

 

Po piąte: brak niespodzianek

Gotowy dom od dewelopera to także zaoszczędzenie sobie rozczarowań związanych z przykrymi niespodziankami, które mogą pojawić się, kiedy już za późno na poprawki. Wchodząc do gotowego budynku, możesz sprawdzić rozkład pomieszczeń i rozwiązania budowlane, które mogą Cię przekonać, bądź nie.

Gotowe domy od dewelopera to dobra propozycja dla osób, które nie mają czasu na poświęcanie się inwestycji. To korzystne rozwiązanie też dla tych, których zraża wizja spraw formalnych do przejścia i samodzielny nadzór wszystkich etapów budowy.

Autor: Agnieszka Skoczeń