Kraków to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce pod względem jakości powietrza. Co roku władze alarmują o smogu oraz wprowadzają działania mające na celu poprawę sytuacji w mieście. Mieszkańcy Krakowa powinni więc na bieżąco kontrolować zanieczyszczenie powietrza w Krakowie, aby lepiej chronić siebie i swoich bliskich przed negatywnym oddziaływaniem smogu. Jak to zrobić?

 

Czym grozi mieszkańcom zanieczyszczenie powietrza w Krakowie?

W Krakowie głównym odpowiedzialnym za zły stan powietrza w mieście jest smog – cichy zabójca, z którym długotrwały kontakt może nieść bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia. Wyróżniamy dwa rodzaje smogu, które zaobserwować można w Krakowie w zależności od aktualnie panującej pory roku.

W zimie mieszkańcy stolicy Małopolski są najbardziej narażeni na kontakt ze smogiem londyńskim. Powstaje on z połączenia mgły oraz pyłów zalegających w powietrzu, które pochodzą głównie z przydomowych pieców oraz zakładów przemysłowych. Smog kwaśny negatywnie wpływa na stan naszego układu oddechowego, powoduje problemy z układem krążenia oraz jest częstą przyczyną występowania alergii, astmy oraz niektórych rodzajów nowotworów.

W lecie natomiast w stolicy Małopolski dominuje smog fotochemiczny typu Los Angeles. Jego powstawaniu sprzyja wzmożony ruch samochodowy, wysokie temperatury, brak wiatru oraz duża ilość słońca. W wyniku takich warunków pogodowych cząsteczki zanieczyszczeń pochodzące z ruchu drogowego przekształcają się w szkodliwy dla organizmu człowieka ozon, a same zanieczyszczenia zalegają nad miastem sprawiając, że przebywając na zewnątrz oddychamy bardzo złej jakości powietrzem.

 

Jak skutecznie chronić się przed smogiem w Krakowie?

Jak widać, smog jest szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem, przed którym powinniśmy umieć się obronić. Aby zmniejszyć jego negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie należy przestrzegać kilku prostych zasad. Pierwszą z nich jest regularne sprawdzanie jakości powietrza w naszym mieście lub dzielnicy. Pozwoli to każdego dnia ocenić, czy możemy bezpiecznie wyjść na spacer, uprawiać sport na świeżym powietrzu lub po prostu przewietrzyć mieszkanie. W dni, kiedy obecny jest smog, warto bowiem ograniczyć przebywanie na podwórku, zrezygnować z poruszania się po mieście własnym autem na rzecz komunikacji miejskiej oraz zadbać o ogrzewanie domu wyłącznie dobrej jakości opałem.

 

Walka ze smogiem to niełatwe zadanie. Najważniejsza w nim jest jednak świadomość zagrożenia oraz wiedza na temat skutków, jakie niesie ze sobą oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem. Będąc bowiem świadomymi ryzyka mamy zdecydowanie większe szanse, aby podjąć odpowiednie działania, które uchronią nas przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi smogu. Mieszkańcy Małopolski mogą sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w Krakowie na Airly.eu. Jest to strona, na której na bieżąco prezentowane są aktualne wyniki pomiarów jakości powietrza przeprowadzane w różnych częściach Krakowa.