UM Kraków: Uliczne święto na Starym Mieście
W niedzielę 17 czerwca dwie ulice Kanonicza i Krupnicza zamienią się w kulturalne centrum Krakowa w ramach Święta Dzielnicy I. Wydarzenia organizują wspólnie władze dzielnicy oraz instytucje kulturalne muzea, domy kultury i teatry. W programie darmowe koncerty, występy artystyczne, warsztaty, animacje, pokazy, zwiedzanie wystaw stałych, a nawet fitness międzypokoleniowy!
Fot. materiały prasowe
Święto ulicy Krupniczej to nazwa wielu wydarzeń, które w niedzielę odbędą się w tej części Starego Miasta zarówno w otwartej przestrzeni, jak i w zlokalizowanych tam instytucjach kulturalnych: teatrze Groteska, domie Józefa Mehoffera, Instytucie Austriackim, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.
Centrum Młodzieży proponuje w tym roku udział w rodzinnej grze terenowej, pokazach tańca, występach zespołów muzycznych czy wspólnym malowaniu muralu. Możliwe będzie również własnoręczne ozdobienie swoich toreb i koszulek czy zrobienie pamiątkowego zdjęcia w przebraniu. Z teatrem Groteska będzie można ułożyć uliczne krzyżówki i puzzle oraz zwiedzić odnowione wnętrza teatru. Dom Józefa Mehoffera proponuje zwiedzanie kuratorskie, plener malarsko-rysunkowy i koncert muzyki poważnej, a Instytut Austriacki przeniesie gości do magicznej krainy podczas spektaklu Alicja w Krainie czarów”. Zwieńczeniem atrakcji przy ul. Krupniczej będzie występ Mateusza Ziółko polskiego piosenkarza, pianisty, autora tekstów, znanego m.in. z takich programów muzycznych jak Mam Talent” czy Must Be The Music”.
Ulica Kanonicza zaprasza gości do wspólnego świętowania w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz muzeach Archeologicznym, Archidiecezjalnym i Geologicznym. Na dziedzińcu Pałacu Biskupa Erazma Ciołka zwiedzający przeniosą się do średniowiecza, by poznać ciekawostki z czasów dam dworu i rycerzy. W południe będą mogli podziwiać taniec dworski w wykonaniu grupy baletowej Cracovia Danza. O atrakcje dla najmłodszych zadba Stowarzyszenie Siemacha będą gry, zabawy, zajęcia plastyczne i malowanie twarzy. Muzeum Archidiecezjalne zaprosi na wystawę fotograficzną Cracovia Sacra do podziemi XVI-wiecznego dziedzińca, a dzięki Muzeum Archeologicznemu najmłodsi poznają tajniki kaligrafii. Na placu św. Marii Magdaleny również nie zabraknie atrakcji obejrzymy pokazy rycerskie i przymierzymy średniowieczne stroje.
Szczegółowy program jest dostępny tutaj.
Autor: krystian