Święto Obwarzanka to pierwszy festiwal poświęcony produktowi, który od kilkuset lat ściśle związany jest z Krakowem. To symbol Miasta Królów Polskich, chroniony oznaczeniem geograficznym przez Unię Europejską.

Przed nami Święto Obwarzanka
Fot. materiały prasowe

26 i 27 maja na placu Szczepańskim i na Plantach – między ulicą Szczepańską a Szewską – mistrzowie wypieków z Krakowa i okolic zaprezentują swoje wyroby, a lokalni artyści dodadzą restauratorom i piekarzom animuszu. Data wydarzenia jest nieprzypadkowa – nawiązuje do przywilejów nadanych przez Jana Olbrachta 26 maja 1496 roku, na mocy których obwarzanki mogli piec i sprzedawać tylko piekarze krakowscy.



Aktywności w ramach wydarzenia zlokalizowane będą na kilkunastu stoiskach. Każdy odwiedzający będzie mógł spróbować obwarzanków, zarówno sauté czy z tradycyjnymi dodatkami maku, soli i sera, jak i pod postacią kulinarnych wariacji autorstwa najlepszych restauratorów. Z kolei lokalne restauracje wystartują w konkursie na najlepszą wariację obwarzanka. Na stoiskach, oprócz obwarzanków, znajdą się też małopolskie specjały uznawane jako dania tradycyjne rejonu krakowskiego – zarówno przez Komisję Europejską, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na wszystkich odwiedzających czeka też moc kulturalnych atrakcji. Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop” wystawi niesamowite przedstawienie „Eunika w krainie cyrku”, a na Scenie Głównej na placu Szczepańskim pojawią się legendarni artyści Piwnicy Pod Baranami oraz Marta Bizoń. Mieczysław Czuma opowie, dlaczego „Obwarzanek to uśmiech Pana Boga”, a Ewa Wachowicz przedstawi „Obwarzanek w kuchni polskiej”.

Na najmłodszych czekają warsztaty z nauki rysunku, wytwarzania obwarzanków z masy solnej czy warsztaty pieczenia obwarzanków.

Szczegółowy program na stronie wydarzenia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY!

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Kraków. Partnerem wydarzenia jest Żywe Muzeum Obwarzanka. Patronat medialny nad Świętem Obwarzanka objął RMF FM.