Maj to naprawdę intensywny czas, jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne! Noc Muzeów czy Festiwal Nauki i Sztuki to imprezy, na które czeka się cały rok! Wiele osób czekało też na Juwenalia – na plaży na Miasteczku Studenckim i pod klubem Żaczek w ten weekend zagrają m.in. Enej, Łąki Łan, Lao Che, Daria Zawiałow. Poza tym polecamy Wam ciekawy festiwal literacki, designerski i filmowe seanse. Szczegóły znajdziecie w naszym kulturalnym rozkładzie jazdy!

Kulturalny rozkład jazdy na weekend!
Fot. materiały prasowe/Kino Agrafka

Juwenalia to coroczne majowe święto studentów. Ale chyba nie tylko żacy bawią się na koncertach organizowanych z tej okazji. Tym bardziej, że repertuar jest z roku na rok coraz ciekawszy! Piątek stoi pod znakiem rocka. Pod Żaczkiem wystąpią tacy artyści, jak Koniec Świata, Strachy na Lachy i Daria Zawiałow. W tym samym czasie w Strefie Plaża AGH posłuchamy m.in. Lao Che oraz Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. Sobota to dzień ciężkiego grania. Pod Żaczkiem zagrają Żywiołak, Hunter i Kabanos, a na plaży publiczność rozgrzeje m.in. Nocny Kochanek! A w niedzielę na zakończenie na Scenie Żaczka rządzić będą Enej i Łąki Łan. Dodatkowo w sobotę i niedzielę w Klubie Studio ze swoim stand-upowym programem wystąpi Łukasz „Lotek” Lodkowski. Będzie się działo!

Dzisiaj w niedalekim sąsiedztwie juwenaliowej zabawy, czyli w Klubie Studio, zagra uwielbiany przez polską publiczność kolektyw – Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox! To stale rosnący zespół, który aktualnie liczy 70 osób! Ich znakiem rozpoznawczym jest przerabianie największych obecnie hitów na styl retro. Piosenki Beyonce, Britney Spears czy Bruno Marsa w aranżacjach, jakich nie powstydziliby się Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Judy Garland czy Nina Simone? Brzmi świetnie! Pędźcie zatem do Studia dzisiaj na godz. 18.00, to będzie dobra impreza!

Do niedzieli po raz kolejny w Kinie Pod Baranami goszczą najlepsze filmy dokumentalne prezentowane podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Tegoroczna edycja poświęcona jest polskiej kinematografii dokumentalnej, która w ostatnich latach podbija festiwale filmowe na całym świecie. Co zobaczymy tym razem? „Turyści” to połączenie amatorskich nagrań z eksperymentalną muzyką techno, stworzoną na potrzeby filmu przez znakomitą producentkę muzyczną Natalię Zamilską. Podążając wytyczonymi szlakami turystycznymi w takich krajach, jak Indie, Etiopia czy Kuba, twórcy próbują odpowiedzieć na pytanie o to, czy prawdziwe poznanie pomiędzy ludźmi wychowanymi w odległych od siebie kulturach jest w ogóle możliwe. To tylko jedna z trzech weekendowych propozycji, pozostałe sprawdźcie na stronie Kina.

Agrafka zaprasza dziś na filmowe spotkanie z animacją w roli głównej. W ramach Dobrego Wieczoru Filmowego na ekranie zobaczymy przedpremierowo chiński film „Duża Ryba i Begonia” oraz nominowanego do Oscara „Czerwonego Żółwia”. Ten ostatni, to uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia. Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie. Początkowo to odludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec. Jednak jego nastawienie zaczyna się zmieniać, kiedy odkrywa tajemnice wyspy… Polecamy! Początek seansów o godz. 20:15.

Teatr KTO zaprasza na „Chór sierot” w sobotę o godz. 20.00. Będzie to hipnotyzująca opowieść o samotności. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile III Symfonia (zwana też Symfonią Pieśni Żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści. Każda sztuka trwa równo 52 minuty i 6 sekund. Tym razem możecie ją zobaczyć w Staromiejskim Centrum Kultury. Polecamy!

Już po raz trzeci do Krakowa zawitał „Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury”. W krakowskim salonie Empik Bonarka swoje najnowsze książki przez cały tydzień promują uznani w Polsce i na świecie pisarze. Dzisiaj o godz. 18.00 Jakub Żulczyk opowie o pracy nad wznowieniem i ponowną redakcją swojego debiutu „Zrób mi jakąś krzywdę”. Z kolei w niedzielne popołudnie przeniesiemy się do Pauzy In Garden, gdzie Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil porozmawiają o języku miłości przy okazji premiery ich książki „Pokochawszy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00. A o godz. 20.00 fani fantastyki powinni pojawić się w Pauzie na spotkaniu z Jackiem Dukajem. Opiekę kuratorską nad wydarzeniem sprawuje w tym roku Jacek Dehnel.

Jeszcze do niedzieli potrwa VI Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KROKI 2018. Sceny Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Małopolskiego Ogrodu Sztuki zapełnią się teatrem tańca w zupełnie różnych odsłonach. W sobotę i niedzielę rodziny z dziećmi będą mogły wybrać się na warsztaty ruchowe (godz. 11.00 lub 12.30). Na scenie zobaczymy m.in. spektakl teatru Dada von Bzdülöw „Dzisiaj wszystko", który według twórców, będzie podróżą po konstelacjach spełnienia (MOS, sobota, godz. 19.30). Program całego festiwalu znajdziecie TUTAJ.

Wyjątkowe wydarzenie dla fanów designu! Festiwal Otwarte Mieszkania to jedyne tego typu wydarzenie, podczas którego możecie zwiedzić wyjątkowe wnętrza, a także poznać ich właścicieli i projektantów. Będą to m.in. prywatne mieszkania i domy, pracownie artystyczne czy ciekawie zaprojektowane lokale użytkowe. Festiwal, poza oglądaniem pięknych wnętrz, proponuje warsztaty, wykłady, spacery architektoniczne czy koncerty w nastrojowych wnętrzach. Krakowskie mieszkania otworzą swoje wnętrza w najbliższą sobotę i niedzielę, polecamy!

Już dzisiaj premiera nowego spektaklu w Teatrze Bagatela! Na Scenie na ul. Sarego 7 zobaczymy „Ostatnie 300 metrów”, czyli historię inspirowaną życiem Wandy Rutkiewicz, słynnej polskiej himalaistki. Spektakl jest próbą odtworzenia owianych tajemnicą od ćwierćwiecza chwil kończących jej życie. Ostatni kontakt z Rutkiewicz miał miejsce tuż pod szczytem Kanczendzongi. Czy zdobyła swój dziewiąty ośmiotysięcznik – nie wiadomo. Ten czas, którego nigdy nie poznamy, jest tematem przedstawienia. Twórcy poszukują odpowiedzi na pytanie o ostatnią drogę Wandy Rutkiewicz zarówno w wymiarze realistycznym, jak i symbolicznym. Spektakl zobaczycie dziś i jutro o godz. 19.15 oraz w niedzielę o godz. 17.00.

Już jutro rozpoczną się Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W ten i przyszły weekend będzie można zwiedzić ponad 250 zabytków Małopolski, z których wiele jest na co dzień niedostępnych dla turystów. W Krakowie w sobotę i niedzielę możecie oglądać m.in. Fort 50 ½ O Barycz. Przygotujcie się na zwiedzanie tego miejsca ze specjalistami architektury fortecznej. Wśród atrakcji będzie również kiermasz przysmaków czy warsztaty dla dzieci. Swoje drzwi otworzy też Dworek Rutkowskich w Bronowicach. Tam możecie załapać się na warsztaty z botanikiem czy spacer z Krzysztofem Jakubowskim, autorem książek poświęconych historii Krakowa. Szczegółowy program znajdziecie na stronie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.