Już jutro, o godz. 19.15 na deskach Teatru Bagatela zobaczymy spektakl „Ostatnie 300 metrów. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz”. Przedstawienie powstało w ramach pilotażowej edycji Konkursu Inicjatyw Teatralnych „Giełda Teatralna”.

Historia Wandy Rutkiewicz w Teatrze Bagatela
Fot. bagatela.pl

Spektakl jest inspirowany wyprawą Wandy Rutkiewicz. Światowej sławy polska alpinistka i himalaistka, została uznana za zaginioną w drodze na szczyt Kanczendzongi. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. W spektaklu będziemy towarzyszyć Wandzie w drodze na szczyt Kanczendzongi. Monodram posiada trzy poziomy rzeczywistości, przeplatające się ze sobą. Pierwszy to obraz człowieka mierzącego się samotnie z górą. Drugi przedstawia nam najintymniejszych myśli bohaterki. Trzeci to przejście na drugą stronę. 

Przypominamy, z inicjatywy Andrzeja Kuliga – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta został uruchomiony projekt aktywizujący artystów teatru mieszkających w Krakowie. Funkcjonuje on pod nazwą Konkurs Inicjatyw Teatralnych „Giełda Teatralna”. Za organizację jego pierwszej, pilotażowej edycji odpowiedzialny był Teatr Bagatela. Finał Konkursu Inicjatyw Teatralnych „Giełda Teatralna” 2017 odbył się 24–26 listopada na Scenie na Starego.

W I edycji Konkursu zwyciężyły następujące projekty: „Nieważkość” na podstawie dramatu Wojciecha Farugi i w jego reżyserii, „Ostatnie 300 metrów. Historia inspirowana życiem Wandy Rutkiewicz” na podstawie dramatu Patrycji Babickiej i Magdaleny Zarębskiej-Węgrzyn i w reżyserii Bartka Kulasa, „Mazagan. Miasto” na podstawie dramatu Beniamina Bukowskiego i w jego reżyserii, „Na początku i na końcu czasów” na podstawie dramatu Pawlo Arje i w reżyserii Katarzyny Deszcz, oraz „Córki King Konga” na podstawie dramatu Theresii Walser w reż. Martyny Łyko.

Na realizację w roku 2018 zwycięskich spektakli zaplanowano kwotę 500 000 zł.